Üniversite öğrencilerinin ev telaşı başladı!

Üniversite öğrencilerinin ev telaşı başladı! Üniversite öğrencilerinin ev telaşı başladı!

Türkiye’de üniversite öğrencisi eğitim süresi boyunca 20 bin lira civarında ev harcaması yapıyor. Fiyatlar ilçeye göre değişiyor.

 

Üniversite sınav yerleştirme sonuçlarının belli olmasından sonra, öğrenciler de tercih ettikleri üniversitelerin bulunduğu kentlerde ev aramaya başladı. Cumhuriyet'ten Şehriban Kıraç'ın haberine göre, Türkiye’de bir üniversite öğrencisi eğitim süresi boyunca 20 bin lira civarında konut harcaması yapıyor.

Türkiye'de üniversite öğrencileri en yüksek kirayı İstanbul’da ödüyor. Eskişehir’de ortalama 525 TL'ye kiralanan ev, İstanbul’da 3 bin 500 TL'ye kadar çıkıyor.

Öğrencilerin en çok tercih ettikleri lokasyonlar arasında ise Beşiktaş, Beyoğlu, Şişli, Kadıköy, Avcılar ve Bakırköy geliyor. Bu ilçelerde kiralık daire fiyatları ise 700 ila 3 bin 500 TL arasında değişiyor. TSKB’nin araştırmasına göre, 100 metrekarelik 2+1 dairelerin ortalama kira fiyatının en yüksek olduğu yerlerin başında 2 bin 900 TL ile Beşiktaş gelirken, onu 2 bin 750 TL ile Kadıköy izliyor. Bakırköy’de 2 bin 100 TL olan kira değeri Kartal’da bin 700 TL, Avcılar’da bin 350 TL olarak göze çarpıyor.

 

pus