Uzanlar'ın yalısını Sabah'ın ortağı Katar Emiri istiyor

Uzanlar'ın yalısını Sabah'ın ortağı Katar Emiri istiyor Uzanlar'ın yalısını Sabah'ın ortağı Katar Emiri istiyor

95 yıllık Ahmet Afif Paşa Yalısı, İstanbul Boğazı'nda uygun bir yer arayan Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife El-Tani'nin oluyor

Uzanlar'ın İmar Bankası borcundan dolayı el konulduktan sonra iki kez satışa çıkarılan ancak alıcı bulamayan Yeniköy'deki 95 yıllık Ahmet Afif Paşa Yalısı, İstanbul Boğazı'nda uygun bir yer arayan Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife El-Tani'nin oluyor

Sabah-atv'nin alımına ortak edilen ve alımda Çalık Grubu'nun finansman problemi yaşamasına engel olan Katar Emiri Şeyh Hamid bin Halife El-Tani, baba Kemal Uzan'ın oturduğu Yeniköy'deki tarihi Ahmet Afif Paşa Yalısı'nı istedi.

Yalıyı daha önce iki kez satışa çıkaran ancak bir türlü alıcı bulamayan TMSF'nin de bu talebi değerlendirdiği ve söz konusu yalıyı El Tani'ye satmaya hazırlandığı öğrenildi. Satış gerçekleşirse Katar Emiri El-Tani, Sabah-atv'nin alımından sonra TMSF'nin ikinci kez müşterisi olacak.

Hukuki güvence verildi

Şeriatla yönetilen Katar'ın, Sabah-atv'ye ortak olan Emiri El-Tani'nin, Türkiye'de Bodrum ve İstanbul Boğazı'nda uygun yer arayışına girdiği bir süredir konuşuluyordu.

Dünyanın üçüncü büyük doğalgaz rezervlerine sahip Katar'ın Emiri El-Tani'nin, bundan sonra da Türkiye'de kendisine teklif edilen bazı varlıklarla ilgilenebileceği kaydediliyor. Katar Emiri'ne, Uzan Yalısı'nın önerildiği ve yalının hukuki durumu ile ilgili de her türlü güvencenin bizzat hükümet tarafından verileceği belirtiliyor.

Söz konusu yalının satışı, Uzanlar'ın daha sonra hukuki pürüz çıkarma ihtimali olduğundan TMSF tarafından yapılan ihalelerde ilgi görmemişti.
Uzan Ailesi, yalının satışına üç kez hukuki itirazda bulunmuş Sarıyer ve Şişli mahkemeleri söz konusu itirazları reddetmişti. Yargıtay 12. Hukuk Dairesi de yerel mahkemelerin verdiği kararları onamış ve yalının satışının önünde herhangi bir yasal sorun kalmamıştı. Ancak potansiyel alıcılar söz konusu yargı kararlarına rağmen yalının satışına ilgi göstermediler.

İlk olarak 5 Ekim 2006 tarihinde, 25 milyon YTL muhammen bedelle ihaleye çıkartılan yalı alıcı bulmamıştı. TMSF, 12 Haziran 2006 tarihinde ikinci kez satışa çıkartılmasına rağmen alıcı bulamayan yalıyı 12 milyon 875 bin YTL'ye alacağa mahsuben almış, fonun bu kararına çeşitli tarihlerde üç ayrı itiraz gelmişti. Ancak bu itirazlar mahkemelerce reddedildi.

Vatan