12 / 12 / 2023

Van Gölü'ne 'yüzen otel' projesi onaylandı: 2 milyon liralık destek sağlanacak!

Van Gölü'ne 'yüzen otel' projesi onaylandı: 2 milyon liralık destek sağlanacak!

Van'da Edremit Belediyesi'nin turizm, istihdam ve mesleki unsurları içerisinde barındıracak olan 'Yüzen Otel' projesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı.Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından 4 şehir adına sunulan 7 proje bakanlık tarafından başarılı bulunarak, onaylandı. Sabah'ta yer alan habere göre, projeler arasında yer alan 'Edremit'te yüzen otel' projesine, 2 milyon TL'lik destek verilecek. Gemi üzerine 3 katlı yapılacak 'Yüzel Otel', özellikle bölgeye gelen turistlere hizmet verecek. Otelde, odaların yanı sıra restoran, kafe ve oturma salonları gibi bölümler yer alacak. Yüzen otel ayrıca Denizcilik Lisesi'nde okuyan öğrencilerin staj da yapabileceği bir proje olacak.

Karar bölgede sevinçle karşılanırken, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Edremit'in tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğasıyla unutulmaz tatil imkanları sunan bir ilçe olduğunu dile getirdi. Say, ''Yüzen Otel projemiz turizm, istihdam ve mesleki eğitim unsurlarını bir arada barındırıyor. Üçü de katkı sunacak şekilde tasarlandı. Türkiye'de az örneği bulunan, bölgede ise hiç bulunmayan bir konsept. Bu konseptin içerisinde denizcilik, otelcilik alanında eğitim gören üniversite ve lise öğrencilerin staj yapacağı bir uygulama oteli gibi olarak hizmet verecek. Burada elde edilen gelir ise sosyal yardımlaşma alanlarında kullanılacak. Deniz üzerinde hem konaklama hem restoran- kafe hizmetleri hem de toplu organizasyonlar anlamında benzersiz bir deneyim sunmak açısında turizme büyük bir katkısı olacaktır" diye konuştu.

'İŞ KAPISI OLACAK BİR PROJE'

Başkan Say, projenin turizm alanında da kapının aralanmasına vesile olduğunu belirterek, "Bu proje ile ilçemizin turizmi açısından önemli bir gelişme yaşanmıştır. Bu projemiz hem ilçemizin turizmine katkı sağlayacak hem de istihdam anlamında iş kapısı olacaktır. İlimiz adına ilerleyen yıllarda gerek yatırımcılar gerekse de devlet eliyle çok daha farklı bir konuma gelecektir. Böylesi değerli bir projenin ilimize ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Hep birlikte çok daha güzel işlere imza atacağımıza olan inancım tamdır" dedi.

Geri Dön