Vatan Caddesi'ndeki tartışmalı arazi semt parkı olacak!

Vatan Caddesi'ndeki tartışmalı arazi semt parkı olacak! Vatan Caddesi'ndeki tartışmalı arazi semt parkı olacak!

İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan Vatan Caddesi Molla Gürani Mahallesi'ndeki mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait olan dev arazi ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Fatih ilçesi Vatan Caddesi Molla Gürani Mahallesi'ndeki mülkiyeti İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) ait olan dev araziyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Metal Yapı Konut, Vatan Caddesi üzerinde yer alan  6 bin 400 metrekarelik araziyi 2012 yılında Kavran ailesinden 33 milyon 391 bin 659 liraya satın almıştı. 1996 yılına kadar lunapark, daha sonra otopark olarak kullanılmış olan arazinin imar planları 2014 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından değiştirildi.

İmar planı Nisan'da onaylandı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Nisan ayı toplantısınada yeni imar planı ele alınan Vatan Caddesi üzerinde bin 844 adayı kapsayan arsanın 1/1000 ve 1/5000 plan tadilatı gerçekleştirildi. 

Meclisten oy çokluğuyla kabul edilen yeni Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı'na göre, "Molla Gürani Parkı Fikir Projesi" kapsamında koruma altına alınan arsa, park, zemin altı otopark ve dini amaçlı alan olarak kalacak. İBB'den yapılan açıklamaya göre söz konusu alan semt parkı ve zeminaltı otopark olacak şekilde kullanılacak.

Öznur YASLI/Emlakkulisi.com

pus