Rusya'da konut kredilerine yönelik cezalar ertelenecek!

Rusya'da konut kredilerine yönelik cezalar ertelenecek! Rusya'da konut kredilerine yönelik cezalar ertelenecek!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını önlem çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu…Vladimir Putin, televizyon kanallarından yaptığı halka hitap konuşmasında Kovid-19 ile ilgili ülkedeki önlemleri duyurdu.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Rusya'nın siyasi sistemini değiştirmeye yönelik anayasa değişiklikleri ile ilgili 22 Nisan'da yapılacak referandumun tarihinde Kovid-19 önlemleri çerçevesinde değişiklik yapılacağını dile getiren Putin, "Anayasa değişikliği oylamasının ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ülkenin tamamında ve bölgelerde durumun nasıl geliştiğini değerlendireceğiz. Sadece profesyonel görüşlere, doktorların ve uzmanların tavsiyelerine dayanarak yeni bir oylama gününe karar vereceğiz." diye konuştu.

Putin, Rusya’da tüm çalışanların bu hafta sonu başlamak kaydıyla gelecek hafta sonuna kadar idari izinli sayılacağını da belirterek, "Şimdi hastalığın hızlı yayılma tehdidini önlemek son derece önemlidir. Bu yüzden gelecek hafta maaşların kesilmemesi şartıyla çalışanların idari izinli sayılacağını ilan ediyorum. Yani bu hafta sonu ilave edilerek, 28 Mart - 5 Nisan tarihleri izin yapılacak." Dedi.

Rus hükümeti ve Rusya Merkez Bankasının ekonomi alanında sürdürebilir bir şekilde kalkınabilmesi için adımlar atması gerektiğine vurgu yapan Putin, "İstihdam alanında istikrarın korunması ve işsizliğin artmasına müsaade edilmemeli." diye konuştu.

Putin, Kovid-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren Rus ekonomisine dair çeşitli tedbirler alınacağını anlatarak, "Her ay çocuklu ailelere çocuk başına 5 bin ruble ödenecek. Gelirleri yüzde 30’dan fazla düşenler için tüketici ve konut kredilerine yönelik cezalar ertelenecek." dedi.

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin geciken vergi ödemeleriyle ilgili cezaların erteleneceğini anlatan Putin, “Ekonomik açıdan zor durumda olan şirketlere iflas ilanı halinde 6 aylık moratoryum hakkı verilecek. Ayrıca şirketlerin temettü olarak yaptığı ödemelerin yurt dışına çıkarılması halinde yüzde 15 vergi uygulanacak." diye konuştu.

Vladimir Putin, Kırım Köprüsü'nün demiryolu kısmını hizmete açtı!