Yabancı gayrimenkul şirketleri Sinpaş'ın kapısını çaldı

Yabancı gayrimenkul şirketleri Sinpaş'ın kapısını çaldı

Birçok ülke gayrimenkul yatırımlarında işbirliği için Sinpaş'ın kapısını çalıyor.


Geçen hafta aralarında Bayındırlık Bakanı'nın da bulunduğu İranlı bir heyet ve Belaruslu iş adamlarıyla biraraya gelerek ele alacakları projelerin detaylarını konuşan Sinpaş, Katar'ın en büyük gayrimenkul yatırım şirketi Barva ile de ortaklık kurdu. Grup, İran, Belarus, Katar ve Türki Cumhuriyetler'deki yatırımlarını Sinpaş Yapı Endüstrisi çatısı altında yapacak.

İran, Belarus ve Katar'lı şirkitlerle yürüttükleri projeler hakkında bilgi veren Sinpaş Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çelik, "İranlı heyetle yaptığımız görüşmelerde de İran'da gayrimenkul projeleri geliştirebilme imkanlarını değerlendirdik. Belaruslu işadamlarıyla da gayrimenkul projeleri geliştirmek için İstanbul'da görüşmeler gerçekleştirdik. Ayrıca Belarus'ta, büyük bir seramik fabrikası kurmak için ön araştırma yapıyoruz. Katarlı Gayrimenkul şirketi Barva ile Zeytinburnu'nda satın aldığımız  TOKİ  arazisinde proje geliştireceğiz. Projenin ayrıntıları henüz netleşmedi ama otel yada alışveriş merkezi yapılabilir" dedi.
   
Bugüne kadar kendi arazileri üzerinde ya da kat karşılığı aldıkları yerlerde proje geliştirdiklerine dikkat çeken Çelik, bundan sonraki stratejilerinin taahhüt işi yapmak değil, kendi projelerini geliştirmek olduğunu anlattı. Çelik, yurtdışında da bu stratejiyle kendi projelerine imza atacaklarını ifade etti.
    
    1 milyon metrekare kiralanabilir alan
   
Ahmet Çelik, Sinpaş Grubu bünyesinde seramik, çelik, madencilik, asansör gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler bulunduğunu, ana faaliyet konularının ise inşaat olduğunu belirtti. Çelik, 2007 yılında konut geliştirme faaliyetlerini Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı'na (GYO) dönüştürdüklerini, Sinpaş Yapı çatısı altında ise inşaat yapım ve ticari gayrimenkul geliştirme faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti. Sinpaş Yapı'nın geliştirdiği ticari gayrimenkullerin 350 bin metrekare kiralanabilir alana sahip olduğu bilgisini veren Çelik, yapımı devam eden projelerle birlikte 650 bin metrekareye çıkacak olan kiralanabilir alan büyüklüğünü 2012'de 1 milyon metrekareye ulaştırmayı hedeflediklerini söyledi.
   
Şubat ayında İkitelli'de Deposite Outlet Center'ın açılışını gerçekleştiren Sinpaş Yapı, 100 milyon dolarlık yatırımla Haliç'te hayata geçirdiği Flatofis projesini de tamamlamak üzere. 120 bin metrekare inşaat alanı üzerinde 62 bin metrekare kiralanabilir alana sahip Flatofis'te, 46 bin metrekare ofis yapılarına ayrılırken, 16 bin metrekare de perakende alanı bulunuyor. Perakende alanın 8 bin metrekarelik bölümünde Koçtaş mağazası faaliyet gösteriyor. Flatofis'te 350 - 1250 metrekare arasında değişen ofislerin metrekare kiralama fiyatları 17 ile 22 YTL arasında değişiyor. Flatofis'te 50 yıla varan uzun dönemli kira kontratlarıyapılabildiği gibi, 2-3 günlük gibi kısa dönemli kiralamalarada olanak sağlanıyor.
    
    Sinpaş'ın Türkiye'deki projeleri 
     
    * Ülker ve Akkök Grubu ile Acıbadem'de 182 bin metrekarelik alanda 600 milyon dolarlık yatırımla konut ve alışveriş merkezi inşa edilecek.
    * Zeytinburnu'nda TOKİ'den alınan arazi üzerinde Karlı Barva şirketi ile ortaklaşa otel ya da alışveriş merkezi projesi geliştirilecek.
    * Zeytinburnu'nda bir iki ay içinde 30 bin metrekarelik kapalı alanı bulunan 17 milyon dolarlık iş merkezi projesine başlanacak.
    * Kağıthane'de 23 bin metrekare kiralanabilir alanı bulunacak, ofis ve üretim alanlarından oluşan projenin hazırlık çalışmaları sürüyor.
    * Samandra'da 18 bin metrekare kiralanabilir alandan oluşacak karma projeye başlanacak. Projeye ruhsatların alınmasıyla start verilecek.
    * 6 ay içinde İkitelli Organize Sanayi Bölgesinin yanında 200 bin metre alan üzerinde lojistik merkez inşaatına başlanacak.
    * Dikmen Ankara'da 45 bin metrekare alan üzerinde bir sağlık merkezi inşaatı gerçekleştirecek.

Bülent YOLDAŞ / Referans