Yabancılar yatırım için İstanbul'a geliyor!

Yabancılar yatırım için İstanbul'a geliyor! Yabancılar yatırım için İstanbul'a geliyor!

Uluslararası Yatırımcılar, çantalarında milyarlarca Euro iş hacmi ve somut projelerle Türkiye’ye yatırım için geliyor. İstanbul Uluslararası İşbirliği Zirvesi 30 Mayıs’ta Ataköy Sheraton Otel’de gerçekleştirilecek.

AB ve BM’ye akredite olan Uluslararası Diplomatlar Birliği (DMW Türkiye) ve Avrupa Konseyi’ne akredite Avrupa İşadamları Kulübü (European Business Club Association-EBCA)’nün Başkanı Zbisgniew Roch ile birlikte düzenledikleri, Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nın Desteklediği İstanbul Uluslararası İşbirliği Zirvesi 30 Mayıs’ta  Ataköy Sheraton Otel’de gerçekleştirilecek.


Zirve’ye; TÜRKONFED Başkanı Tarkan Kadooğlu, Kıbrıs Türk Toplumu Başmüzakerecisi Özdil Nami, Türk Hava Yolları Başkanı İlker Aycı, Kongo Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, Elektrik Piyasası Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı Ümit Kaynak, Başbakan Başmüşaviri Abdülkadir Özkan, Cumhurbaşkanı eski Özel Danışmanı Ali İhsan Arslan Arap-Türk İş Konseyi Başkanı, Mohamed Yousef gibi pek çok önemli isimler katılacak.


Avrupalı, Amerikalı, Ortadoğulu Körfez Şirketleri Başkan ve üst düzey yöneticileri; Türkiye’de başta enerji ve inşaat olmak üzere, Teknoloji, Ar-Ge, Eğitim, Sağlık, Turizm, Finans, Fon Yönetimi, tarım konularında Türk Yatırımcıları ile “İkili Görüşmeler” yaparak, Türkiye’deki reel yatırım fırsatlarını değerlendirecekler.


Ayrıca; Avrupa Yatırım Bankası, Türkiye’deki Projelerin finansmanı için fırsatları anlatacak. Avrupa Birliği Araştırmaları Ulusal Ofis Otoritesi ise Avrupa Birliği Hibe ve Fonları hakkında bilgi sunacak. Türkiye’den de 40’a yakın İşadamı ve üst düzey yönetici, yabancı partnerlerle ortaklık ve proje finansmanı konusunda görüşme imkanı bulacaklar.


Organizasyon Komitesi Başkanı ve DMW Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Bozçelik; zengin ve geniş bir yelpazede düzenlenen ilk İstanbul Uluslararası İşbirliği ve Yatırım Zirvesi’ne İşadamları ve Yatırımcılar dışında; Bakanlar, Üst Düzey Bürokratlar, Büyükelçiler, Sivil Toplum Kuruluşları, Akademisyenler ve Üniversiteler de katılacaklarını açıkladı.


Bozçelik, “Bu eşsiz fırsat; Türkiye ekonomisine yön veren Katılımcılar için iyi bir “Referans” olacaktır. İşadamları, bu Zirve’de elde edecekleri görüşme ve kazanımları fırsata çevirerek, yeni yatırım ve proje finans imkanı ile güçlü yatırımcılarla ortaklık kurma şansını yakalanacak” diye konuştu.


Türkiye’nin Geleceği güçlü ekonomi ile yeniden şekillendiğini ifade eden Bozçelik, “Dev projelerin yatırıma dönüştüğü böyle bir iklimde deneyimler, ortaya çıkan fikirler ve elde edilen kazanımlar, Şirketlerin büyümesine ve katma değeri yüksek yatırımlara yönelmesine zemin hazırlayacak” dedi


Bozçelik şöyle konuştu: “Uluslararası Yatırımcılar, çantalarında milyarlarca Euro iş hacmi ve somut projelerle Türkiye’ye yatırım için geliyorlar. Zirvede Avrupa’nın enerji Oscar’ını alan Prof. Dr. Bohdan  Maciej Zakiewicz, yepyeni enerji teknolojilerinin sunumları yapacak. Almanya’nın en büyük, Avrupa’nın üçüncü büyük çelik yapı üreticisi ve köprü inşaatları yapımcısı Cp-Bau, Rolf Heinecke Türkiye’de enerji ve inşaat yatırımlarına hazırlanıyor. Almanya’nın milyarder işadamı Manfred Hellwig, Teknoloji ve Ar-Ge yatırımları için Türkiye’yi seçti. Katar Emir Ailesi’nden Al Ganira Grup Başkanı Şeyh Abdurrahman Aziz Al Thani, Türkiye’de yatırım yapmak konusunda istekli olduklarını beyan etti”  


Akşam