Yahoo'nun ortağı Emlak Konut'tan 150 milyon dolarlık hisse aldı!

Yahoo'nun ortağı Emlak Konut'tan 150 milyon dolarlık hisse aldı!ABD’li ünlü yatırımcı Dan Loeb’in Emlak Konut’un ikincil halka arzından 150 milyon dolarlık hisse aldığı ortaya çıktı. Yahoo, Fedex, Nokia gibi dev şirketlerin ortağı olan Loeb, Türkiye’de 1 haftada 12 milyon dolar kazandı...


Emlak Konut GYO’nun geçen hafta tamamlanan ikincil halka arzından yüzde 5’in üzerinde hisse alan 3 gizemli yatırımcıdan biri ABD’li ünlü yatırımcı Dan Loeb çıktı. 1.5 milyar dolara yakın kişisel serveti bulunan ünlü yatırımcının kurucusu olduğu Third Point adlı hedge fon, Emlak Konut GYO’nun halka arzından yüklü miktarda hisse senedi aldığı belirtildi. Bloomberg’te yer alan habere göre Third Point, Emlak Konut GYO hisselerine 150 milyon dolar yatırdı. Halka arza aracılık eden Halk Yatırım’dan yapılan açıklamaya, isminin açıklanmasını istemeyen 3 yatırımcı halka arzda yüzde 5’ten fazla pay aldı. Bu yatırımcılardan ilki nominal 163 milyon nominal değerli hisseye 407.5 milyon TL karşılığında diğeri 122 milyon nominal değerli hisseye 305 milyon TL karşılığında sahip oldu. Bir başka yatırımcı da 204.5 milyon TL vererek halka arzdan tek başına yaklaşık 81.3 milyon nominal değerli Emlak Konut hissesi aldı. Yani verilen bilgilere göre 150 milyon dolara eşit 122 milyon nominal değerli hissenin yeni sahibi ABD’li yatırımcı Dan Loeb.


Loeb’in aldığı hisseler halka arz edilen hisselerin yüzde 9.38’ine şirket sermayesinin de yüze 3.21’ine denk. Halka arzda hisseleri 2.50 TL’den alan Loeb’in 1 haftalık kazancı 12 milyon dolara ulaştı. 


10 milyar dolarlık bir varlığa sahip olan Third Point adlı hedge fonun çok sayıda büyük şirkette ortaklığı bulunuyor. Bu şirketler arasında Yahoo, Fedex, Sothebys, Google, Walt Disney ve Nokia da var. 


Devleri tercih ediyor


Büyük şirketlerin yanında gelecek vaadeden ancak mali zorluk içindeki şirketlere de yatırım yapan Loeb, bu tür şirketleri ayağa kaldırıp kar eder duruma getirdikten sonra satıyor. 


Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO’nun ikincil halka arzında hisse senetlerine 2.3 kat talep gelmişti. 20 farklı ülkeden 100’ün üzerinde yatırımcının ilgi gösterdiği Emlak Konut halka arzı, Orta Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesinde sermaye artırımı şeklinde yapılan yılın en büyük halka arzı oldu. Halka arzın büyüklüğü 1.6 milyar (3.25 milyar TL) dolara ulaştı. Halka arz edilen hisselerin yüzde 80’i yurtdışı kurumsal yatırımcılara, yüzde 10’u yurtiçi bireysel yatırımcılara ve kalan yüzde 10’u ise yurtiçi kurumsal yatırımcılara tahsis edildi. Toplamda 104 farklı yabancı yatırımcıdan yaklaşık 2.5 milyar dolarlık talep geldi. Yerli yatırımcılara ayrılan 320 milyon dolarlık kısma da tahsis edilenin 3.8 katı kadar talep geldiği belirlendi.


Halka arza talepte bulunan yabancı yatırımcıların yüzde 49’u ABD, yüzde 29’u İngiltere’den geldi. Kanada, Almanya, Fransa, Orta Doğu, Güney Afrika, Hollanda, Avusturya, İsveç, İsviçre ve Singapur gibi toplam 20 değişik coğrafyadan yabancı yatırımcı arzda talepte bulundu. 


Ufuk Korcan/Vatan Gazetesi