Yapı Kredi GYO'yu, düşük faiz ortamı olumlu etkiliyor!

Yapı Kredi GYO'yu, düşük faiz ortamı olumlu etkiliyor!

Şirket portföyünün yarısının gayrimenkul sektöründeki yatırımlardan oluşması ve düşük faiz ortamının sektörü olumlu yönde etkileyeceği beklentisi Yapı Kredi GYO'yu olumlu etkiliyorİNŞAAT sektörü sekiz çeyrek üst üste yaşadığı küçülmenin ardından, 2010 yılı ilk çeyreğinde yüzde 8 oranında büyümüştü. Yine kullanılan konut kredilerinde bu yıl geçen yıla göre ciddi bir artış görülüyor. 2010 yılında hem Türkiye ekonomisinde hem de gelişmiş ekonomilerde yaşanan büyümenin gayrimenkul sektörüne moral olduğunu söyleyen Galata Menkul Değerler Araştırma Müdürü Polat Yaman, "Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte yüzde 11.7 gibi rekor bir oranda büyümesi de yılın geri kalanı için ekonomik güven beklentilerini yükseltiyor. Global bazda merkez bankalarının düşük faiz politikalarını sürdürmesi ve uzunca bir süre daha sürdürecek gibi gözükmesi de önemli"   diyor.

Düşük faiz ortamının gayrimenkul yatırımlarını olumlu yönde etkilemeye devam etmesini bekleyen Yaman, 2010'da özellikle maliyet kalemlerinde gerekli kontrolleri sağlayarak ciddi tasarruf sağlayan Yapı Kredi GYO'ya dikkat çekiyor.

Şirketin finansal riskleri en düşük seviyeye çekmek için likit varlık miktarının artırıldığını hatırlatan Yaman, bu sayede Yapı Kredi
GYO bilançosunun daha kuvvetli hale geldiğini söylüyor. Şirketin her ne kadar bu yılın dokuz aylık döneminde 3.7 milyon TL
zarar açıklasa da geçen seneye göre rakamı oldukça aşağılara çektiğini belirten Yaman, "Yapı Kredi GYO portföyünün yaklaşık yarısı, gayrimenkul sektöründeki yatırımlardan oluşuyor.

Şirket hisseleri şu an İMKB'de net aktif değerinin yüzde 15 altında işlem görüyor. Ayrıca hisse fiyatları son 1.5 yılda endekste yaşanan yükselişin oldukça altında performans gösterdi" diyor. Ekonomideki olumlu gelişmelerin sektöre etkisi de göz önüne alınınca şirket hisselerinde yükseliş potansiyeli öngören Yaman, "alım" öneriyor.
PARA