09 / 08 / 2022

Yatırımcının gözü Türkiye'de!

Yatırımcının gözü Türkiye'de!

Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin yaptığı açıklamada dünyada dönen 10 trilyon doların Türkiye merkezli bölgede olduğunu dile getirdi.
Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, “Dünyada 16 trilyon dolarlık ticaretten bahsediyoruz. Bunun 10 trilyon doları Türkiye’nin tam merkezinde bulunduğu etrafta dönüyor. Dünyanın birçok büyük firması, Türkiye’yi üretim merkezi haline getirdi, getirmeye de devam ediyor” dedi. Metin, yaptığı açıklamada, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile yeni bir dönemin başlayacağına işaret ederek, Türkiye’de 15 yıldır devam eden güven ve istikrarla ekonomide oluşan güven ortamının süreceğini belirtti. Türkiye ilgisinin sürdüğünü belirten Metin, Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD, Japonya, Çin, Malezya, Katar ve Suudi Arabistan gibi dünyada ilk 20 ekonomi içerisinde olan ülkelerden birçok firmanın Türkiye’de yatırım ve üretim yaptığına dikkati çekti.


YATIRIMCININ GÖZÜ TÜRKİYE’DE


Türkiye’nin genelini ilgilendiren devrim niteliğindeki teşvik sistemine geçtiklerine dikkati çeken Metin, şunları kaydetti:

“Şu anda ciddi talep alıyoruz. Hem yerli hem de yabancı sermaye talepte bulunuyor. O da proje bazlı teşvik sistemi. 100 milyon dolarlık yatırımların üzerindeki yatırımlarda vergi tatili 10 yıl, sigorta tatili 10 yıl. Yüzde 50 enerji desteği, kamu alım garantisi, gerekirse devletin sermaye ortaklığı...Nereden baksanız iki katı oranında devletin destek olduğu teşvik modeline geçiyoruz” dedi.


300 firma başvurdu


Cazibe merkezleri için yürütülen çalışmaları anlatan Metin, 300 firmanın başvurduğunu kaydetti. Metin “Hükümetimiz geçen aylarda teşvik sistemi için iki büyük projeyi hayata geçirdi. Birisi 23 ili kapsayan 5 cazibe merkezinin içinde bulunduğu sistem. ‘Cazibe yatırım sistemi’ diyoruz biz buna. Bu illerin içinde bulunduğu bölgede özel teşvik modeli uyguluyoruz. Şu ana kadar bin 300 firma başvurdu. 350 milyar liralık yatırım taahhüdü var" dedi.Yeni Şafak