Yatırımda en yüksek pay ulaştırmaya!

Yatırımda en yüksek pay ulaştırmaya!

2021 yılı yatırım programı yayınlandı. Bu kapsamda en yüksek pay ulaştırma ve eğitime ayrılırken, Tarım Bakanlığı’nın aşı üretim merkezi programda yer aldı. Ve Ayasofya Camii’ne bakım onarım projesi de programa girdi


Bu yıl kamu maliyesinin yatırım önceliklerini belirleyen 2021 yılı Yatırım Programı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasına sahip programda en yüksek payı ulaştırma ve eğitim projeleri yer alırken, Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde bulunan aşı üretim merkezi projesine de kaynak ayrıldı. Ayasofya Camii bakım-onarım-çevre düzenlemesi, yüksek hızlı tren setleri, Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu da ödenek ayrılan projeler arasına yerleşti. 

Yatırımda en yüksek pay ulaştırmaya!

PROGRAMDA DİKKAT ÇEKEN BAZI PROJELER

- Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bulunan programda, 3 bin 91 projeye 138.3 milyar lira ödenek ayrıldı. Merkezi yönetim bütçesi kapsamındaki kuruluşlardan en fazla yatırım ödeneği verilen kuruluşlar 15.1 milyar lira ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, 13.5 milyar lira ile Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, 13.1 milyar lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü, 11 milyar lira ile Milli Eğitim Bakanlığı ve 8.6 milyar lira ile Sağlık Bakanlığı olarak açıklandı.

- Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yatırımları içinde metro projeleri ve kent içi ulaşım ön plana çıktı. DSİ’nin Türkiye genelinde devam eden tarımsal sulama yatırımlarına 8.4 milyar lira ödenek verildi.

- Kanal İstanbul bağlantı yolları projesine ise bu yıl iz ödenek olarak bin TL ayrıldı.

Yatırımda en yüksek pay ulaştırmaya!

KÜLÇE ALTIN TAKİP SİSTEMİ

- Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde, aşı üretim merkezi kurulması da programda yer aldı. Etüt, proje ve müşavirlik hizmetlerinden oluşan proje, bu yıl içerisinde tamamlanacak. Toplam maliyeti 2.1 milyon TL olacak.

- Orman Genel Müdürlüğü’nün helikopter alımlarına ise bu yıl sadece bin TL’lik iz ödenek verildi.

- Tarım Bakanlığı’nın bir başka çalışması olan ve Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile birlikte yürüttüğü “Gıdanı koru” projesine ise 2021 yılında 1.5 milyon TL ayrılacak.

- Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından “külçe altın takip sistemi ve paketleme hattı” projesi ise gelecek yıla kalacak. Toplam 5.8 milyon TL’lik proje için bu yıl bin TL’lik iz ödenek ayrılacak.

Yatırımda en yüksek pay ulaştırmaya!

YÜKSEK HIZLI TREN SETLERİ

- Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Türkiye Girişim Ekosistemi Platformu” projesi bu yıl yapılacak. Proje için 2 milyon TL ödenek ayrılacak. Sanal teknopark projesine de 1 milyon TL ayrılacak.

- Yüksek hızlı tren seti, milli elektrikli tren seti, milli banliyö tren seti projeleri de başlatılacak. Bu projelere 5-7 milyon lira arasında değişen oranlarda ödenek ayrılması hedefleniyor.

- Helal Aktreditasyon Kurumu’nun bakım, onarım işlerine 1 milyon 99 bin lira ayrılacak.

- Hava kirliliğiyle birlikte sık sık gündeme gelen asit yağmurları araştırmaları için bu yıl 450 bin lira ödenek verilmesi hedefleniyor.

- Uzay teknolojileri etüdü projesi bu yıl başlayacak. Toplam 3.4 milyon TL’lik proje için bu yıl 1.5 milyon TL’lik ödenek sağlanacak.

2021 için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na 15,1 milyar TL ödenek sağlandı!