Yeni ekonomide şekil alma başladı!

Yeni ekonomide şekil alma başladı!

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabından "Yeni ekonomide şekil alma başladı" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 4 maddelik analizi...


Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1'den "Yeni ekonomide şekil alma başladı" başlıklı analizini kaleme aldı. İşte Kireçci'nin 4 maddelik analizi...

Yeni ekonomide şekil alma başladı!

1) Çin bu yıl büyüme hedefi koymayacak. Bunun devamı da gelecek. Artık devletler ve şirketler büyüme hedefi açıklamazsa sürpriz olmasın. Dünyayı bu hale "daha fazla büyüme" hastalığı getirmişti.

2) Her şey için "daha fazla büyüme" 1945'ten beri hayatımızın vazgeçilmeziydi. Dünyanın bugünkü 260 trilyon dolardan fazla olan borç stoğunu, devletlerin ve şirketlerin daha çok büyüme hedeflerine ve isteklerine borçluyuz.

3) Büyüme ile birlikte insanlık kırsaldan şehirlere ve büyük şehirlere taşınmıştı. Büyümeyen bir dünyada insanlık büyükşehirlerden kırsallara doğru yolculuğa başlayabilir.

4) Kısa vadede olmasa da uzun vadede toprak, arazi ve tohum daha değerli hale gelecek. Hayat normale dönmeye başladığında bir furya olacak. Bu furyada alım yapmayın. Acele etmeyin. Bu çok uzun yıllar sürecek bir dönüşüm.

 

IMF çocukları veya IMF'nin çocukları'nın gizli ajandası!

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın