Yeni Hasankeyf'te 700 konut ve 169 iş yeri teslim edildi!

Yeni Hasankeyf'te 700 konut ve 169 iş yeri teslim edildi!

Batman'daki Ilısu Barajı Gölü faaliyete geçtiğinde su altında kalacak Hasankeyf ilçesinde, vatandaşların, yeni yerleşim alanına taşınması sürüyor. Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen, "Evlerin yüzde 80'i taşındı, esnaf da iki gün içinde eşyalarını nakledecek" dedi...


Batman Hasankeyf ilçesi, Ilısu Baraj Gölü faaliyete geçtiğinde sular altında kalacak. Hasankeyf ilçesi sakinlerininin, 3 kilometre uzaklıkta yapılan yeni yerleşim alanına taşınma çalışmaları devam ediyor. 

Anadolu Ajansı’ndan Muhyeddin Beyca’nın haberine göre, su altında kalacak 3 bin 500 nüfuslu Hasankeyf, tarihi ve kültürel varlıkları ile beraber yapılan yeni yerleşim alanına taşınıyor. Yaklaşık olarak 6 milyar lira kaynakla 3 bin dekar alanda inşa edilen yeni yerleşim yerinde, kamu binaları ve birçok sosyal tesisin yanı sıra bölge mimarisine uygun modern iş yeri ve konutlar da yapıldı.

Hasankeyf' yeni ticaret merkezinde inşa edilen 700 konut ve 169 iş yerinin hak sahiplerinin belirlenmesinin ardından aileler ve esnaf,  DSİ tarafından sağlanan kamyonlar ile eşyalarını naklediyor.

700 konut ve 169 iş yeri teslim edildi

Hasankeyf Belediye Başkanı Abdulvahap Kusen,  llısu Barajı ve HES Projesi'nin tamamlandığını belirterek, su tutulmasına başlandığını belirtti.

Hasankeyflilerin yeni yerleşim yerine taşınmaya başladığını söyleyen Kusen, "Hak sahiplerine verilen 700'e yakın konut ve 169 iş yerinin taşınma süreci devam ediyor. Evlerin yüzde 80'i taşındı, esnaf da iki gün içinde eşyalarını nakledecek." diye konuştu.

Yeni yerleşim yerindeki ticaret merkezine taşınan kafeterya işletmecisi Remzi Kurşun, "Hasankeyf yeni yüzüyle daha çok turist çekecek. Hasankeyf'ten ayrılmaktan dolayı hüzünlüyüz ama yeni bir sayfa açılıyor, yeni bir hayata adım atıyoruz. Belki kısa vadede olmayabilir ama orta ve uzun vadede buraya daha çok turist geleceğine inanıyorum. Yeni ilçemiz, eskisine göre daha düzenli bir yer olacak. Burada oteller yapılıyor. Artık turistler yatılı kalacağı için daha çok umutluyuz." dedi.

Yeni Hasankeyf’te 100 aile yeni konutlara taşındı!