03 / 12 / 2023

Yeni Yusufeli'nde 596 hektar kamulaştırıldı!

Yeni Yusufeli'nde 596 hektar kamulaştırıldı!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Yeniden yerleşim projesi genelinde kamulaştırılacak toplam 864 hektar alanın 596 hektarı kamulaştırılarak, alan bazında yaklaşık yüzde 70'lik gerçekleşme sağladık" dedi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Artvin'deki Yusufeli Barajı'nın inşasıyla sular altında kalacak ilçe merkezinin yeni yerine taşınmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Anadolu Ajansı'ndan Zehra Aydın Turapoğlu'nun haberine göre, Bakan Eroğlu, "Yeniden yerleşim projesi genelinde kamulaştırılacak toplam 864 hektar alanın 596 hektarı kamulaştırılarak, alan bazında yaklaşık yüzde 70'lik gerçekleşme sağladık." dedi.

 

Yeni Yusufeli nde 596 hektar kamulaştırıldı!


Kamulaştırma işlerinde yüzde 70 gerçekleşme sağlandı 

Eroğlu, yeni Yusufeli'nin ekonomisiyle, ekolojisiyle sosyal yapısının daha modern hale gelmesiyle bambaşka bir yerleşim yeri olacağını ifade etti. Eroğlu, "Yeniden yerleşim projesi genelinde kamulaştırılacak toplam 864 hektar alanın 596 hektarı kamulaştırılarak, alan bazında yaklaşık yüzde 70'lik gerçekleşme sağladık." dedi.


3'üncü bölgede 334 konut inşa ediliyor

Veysel Eroğlu, yeniden yerleşim çerçevesinde 3'üncü bölged 334 konut, 6 iş yeri, 24 derslikli lise, sağlık ocağı ve ilçe jandarma komutanlığı yer alacağını söyledi. Eroğlu, "15 binanın temel kazısını tamamladık, 12 binanın temelini döktük, 8 binada ise katları tamamladık. Jandarma, sağlık ocağı ve 24 derslikli lise binalarının ise temel kazıları tamamlanmak üzere." ifadelerini kullandı. 


8 köy yeni yerine taşınacak

Köylerin taşınmasıyla ilgili açıklama yapan Eroğlu, "Ön yer seçimi yapılan 8 köyün yeni yerleşim yerlerinin yerleşime uygunluğu için jeolojik-jeoteknik etüt raporları ve halihazır harita alımları yapıldı. 7 köy yeri yerleşime uygun bulunarak onaylandı ve  TOKİ  bu köyler için imar planı çalışmalarına başlayacak. Ancak Meşecik köyünün yeri yerleşim yerinin ruhsatlı maden sahasına denk gelmesi sebebiyle alternatif 2 yeni yerleşim yeri daha tespit edildi ve çalışmalar sürüyor." dedi. 
 

Geri Dön