YHT Garı ihalesi 28 Ağustos'ta yapılacak!

 YHT Garı ihalesi 28 Ağustos'ta yapılacak! YHT Garı ihalesi 28 Ağustos'ta yapılacak!

TCDD'nin, ilk olarak 20 Ocak 2011'de ihaleye çıkardığı ve 3 kez ertelenen ''uzay üssü'' görünümlü YHT Garı ihalesi 28 Ağustos'ta yapılacakTürkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD), ilk olarak 20 Ocak 2011 tarihinde ihaleye çıkardığı ve çeşitli nedenlerle 3 kez ertelenen ''uzay üssü'' görünümlü YHT Garı ihalesi 28 Ağustos'ta yapılacak.


TCDD, Ankara-İstanbul YHT Projesi kapsamında yap-işlet-devret (YİD) modeliyle Ankara'ya yapılması planlanan Yüksek Hızlı Tren Garı için 17 Temmuz olarak açıklanan ihale tarihi, şartnameyi alan firmaların talebi üzerine bir kez daha ertelendi. İhale, 28 Ağustos'ta gerçekleştirilecek.


Başta Ankara, İstanbul, İzmir, Konya ve Eskişehir olmak üzere hızlı trenin geçtiği illere çağdaş mimarisiyle öne çıkan otel, alışveriş ve eğlence merkezleriyle donatılmış ''5 yıldızlı'' istasyonlar inşa etmeyi hedefleyen TCDD, bu kapsamda Ankara'ya inşa edilecek ''uzay üssü'' görünümündeki hızlı tren istasyonu için son adımı atıyor.


Celal Bayar Bulvarı ile mevcut gar binasının arasındaki araziye yapılması planlanan  Ankara  Hızlı Tren Garı, 21 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilecek. Günde 50 bin, yılda 15 milyon yolcu kapasitesine sahip garın zemin katında yolcu dinlenme salonları ve büfeler bulunacak. Garın iki katına 5 yıldızlı otel yapılacak, çatı katında ise restoran ve kafeler olacak. Tesisin zemin katının altında peronlar ve bilet satış gişeleri, bir alt katta ise 3 bin araçlık kapalı otopark yer alacak.

AA