27 / 05 / 2022

Yıldız Sarayı Cumhurbaşkanlığı külliyesi mi oluyor?

Yıldız Sarayı Cumhurbaşkanlığı külliyesi mi oluyor?

Restorasyon çalışmaları süren Yıldız Sarayı’nın Cumhurbaşkanlığı İstanbul Külliyesi olarak kullanılması gündeme geldi. 

Sözcü gazetesinden Özlem Güvemli'nin haberine göre, Cumhurbaşkanlığı'na tahsis edildiği iddia edilen Yıldız Sarayı'nda süren bakım ve onarım çalışmaları kapsamında saray binası da boşaltılıyor.

2002'de Kültür Bakanlığı ile yapılan protokol kapsamında Yıldız Sarayı Dış Karakol binası 49 seneliğine Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'ne tahsis edildi. Fakat 2016'da protokol tek taraflı olarak fesh edilerek Mimarlar Odası, Dış Karakol Binası'ndan olaylı bir şekilde çıkarıldı. Şimdi de Yıldız Sarayı müzesinde memur olarak görevli müdür, uzman ve diğer kurum çalışanlarının saraydan sözlü talimat ile çıkarıldığı belirtildi. Yıldız Sarayı'nda görev yapan memurlar gönderildikleri Gülhane Parkı Fuat Sezgin Kütüphanesi'nde tayin kararlarını bekliyor.

“KÜLLİYE OLUYOR”


Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, kazandıkları tüm davalarda kararların teker teker iptal edilip Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası'ndan odanın tahliyesine kesin karar verildiğini dile getirerek “Bizden sonra memurlar da gönderildi. Gerekçe olarak restorasyon çalışmaları gösteriliyor ama gerçek neden sarayın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi haline getirme çabası. 2.Abdülhamit'in tahtına oturma sevdası gerçekleyecek mi göreceğiz. Çalışmalar bu yönde ilerliyor gibi görünüyor. Yıldız Sarayı, restorasyon bittiğinde idari merkez gibi kullanılacak” diye konuştu.

II. Abdülhamid'in tahtta bulunduğu yaklaşık 30 sene boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun siyasi ve idari merkezi konumunda yer alan Yıldız Sarayı son olarak 1918 ile 1922 yılları arasında son padişah Vahdeddin tarafından kullanıldı.