Yılın en çok konuşulan iş adamı, Ali Ağaoğlu!

Yılın en çok konuşulan iş adamı, Ali Ağaoğlu!MTM'nin araştırmasına göre, Ali Ağaoğlu, hakkında medyada çıkan 7 bin 878 haberle 2011'in en çok konuşulan işadamı ünvanını kazandı


 

Temsil ettikleri kurumların tanınmasına katkı sağlayan iş insanları... şžirketlerinin en üst kademesinde bulunan yöneticiler... Onlar ne yapıp edip, medyada yer almanın ve şirketlerinin bilinirliklerini arttırmanın yolunu buluyorlar. Üstelik bunu, olumlu algılar bırakarak yapıyorlar. Medya Takip Merkezi (MTM) , medyanın bu gücünü bilen ve onu iyi değerlendiren iş adamlarının ve iş kadınlarının medyadaki yansımalarını araştırdı. 2011 yılını kapsayan rapor, Türkiye'nin en önemli şirketlerinin ve onların tepesindeki kişilerin medya karnelerini ortaya koydu. İşte ayrıntılar...

Türkiye"nin önde gelen kuruluşlarının başında olan ve yönettikleri kurumların yansıması olarak kabul edilen bu isimler, dikkat çeken açıklamaları, etkinlikleri, girişimleri ve sosyal yaşamlarıyla yıl boyunca medyanın ilgisini üzerlerinde topladılar. Tüm yılı kapsayan araştırmanın sonuçlarına göre, medyada en çok yansıma sağlayan iş adamı, Ali Ağaoğlu oldu. İnşaat sektörünün ardından enerji sektöründe de başarılı çalışmalara imza atan Ağaoğlu, spora verdiği destek ile de medyanın yakın takibinde kalmayı bildi.

MTM tarafından, 2000"i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitesinde yayınlanan  her haberin incelenmesi sonucu hazırlanan rapor, Turkcell"in CEO"su Süreyya Ciliv'in haber sıralamasında ikinciliği elde ettiğini ortaya koydu.

Önümüzdeki yıla dair hedefleri , çeşitli sponsorluklar, yeni uçak alımları ve bu yıl içinde başlatılan yeni uçuş seferlerine dair yaptığı açıklamalarla medyanın ilgisini kaybetmeyen Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil ise, en çok konuşulan bir diğer üst düzey yöneticiydi.

En çok konuşulan iş insanları genel listesine girebilen tek iş kadını ise Güler Sabancı oldu. Rapora göre, yılın en çok konuşulan ve şirketlerini konuşturan iş adamları ve üst düzey yöneticileri şöyle sıralandı:

YILIN EN çOK KONUşžULAN İşž İNSANLARI

No İş İnsanı Haber Adedi

1 Ali Ağaoğlu (Ağaoğlu Holding YKB) 7.878

2 Süreyya Ciliv (Turkcell CEO'su) 6.897

3 Temel Kotil (THY Genel Müdürü) 5.622

4 Mehmet Emin Karamehmet (çukurova Holding Yönetim Kur. Başk.) 5.445

5 Güler Sabancı (Sabancı Holding Yönetim Kur. Başk.) 5.088

6 Ersin Özince (İş Bankası Yönetim Kur. Başk.) 4.384

7 Abdülkadir Konukoğlu (Sanko Holding Yönetim Kur. Başk.) 4.141

8 Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kur. Başk.) 3.916

9 Hüsnü Özyeğin (Fiba Holding Yönetim Kur. Başk.) 3.640

10 Kamil Gökhan Bozkurt (Türk Telekom CEO'su) 2.858

MTM Medya Takip Merkezi'nin, 2011 yılında 2000'i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitesinde yaptığı incelemeler sonucu tespit edilmiştir.

ONLAR İKİ İşžİ BİR ARADA YÜRÜTÜYOR

Aynı araştırmayla,  temsil ettikleri şirketlerin yanı sıra bir sivil toplum kuruluşu, dernek, federasyon veya birliğin yöneticiliğini de üstlenen isimlerin medyadaki görünümleri, ayrı bir kategori olarak ele alındı.

Bu kategorideki listede ilk sırada yer alan isim ise, Acıbadem Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar oldu. Sahibi olduğu Sağlık Grubu"nun, sağlık sektöründe Uzak Doğu"nun en büyük gruplarından biri olan IHH ile birleşme çalışmaları ile medyada sıkça yer alan Aydınlar, bu yıl yaşanan şike olayları ile ilgili de pek çok habere konu edildi.

Eskihisar şžirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanlığı"nın yanında, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği"nin de başkanlığını sürdüren Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, listede 2. sırada yer aldı.

Boyner Holding"de finansmandan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev alan Ümit Boyner, bir dönem daha uzayan TÜSİAD başkanlığı ile ilgili medyada oldukça geniş yer buldu. Boyner, yıl boyunca anayasa düzenlemesi, Somali ziyareti ve ekonomik kriz önlemlerine dair açıklamalarıyla dikkatleri üzerine çekmişti.

şžİRKET YÖNETİCİLİÄžİ VE STK BAşžKANLIĞINI BİR ARADA YAPAN İşž İNSANLARI

No İş Adamı Haber Adedi

1 Mehmet Ali Aydınlar (Acıbadem Sağlık Grubu YKB-TFF Başkanı) 35.642

2 Rıfat Hisarcıklıoğlu (Eskihisar şžirketler Grubu YKB-TOBB Başkanı) 15.363

3 Ümit Boyner (Boyner Holding Finansmandan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi-TÜSİAD Başkanı) 12.979

4 Mehmet Büyükekşi (Han Yapı YKB-Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı) 9.272

5 Ekrem Demirtaş (Elda A.şž YKB-İZTO Başkanı) 6.450

6 Murat Yalçıntaş (MVA Holding Kurucu Ortağı-İTO Başkanı) 5.413

7 Ömer Cihad Vardan (çukurova Isı Sistemleri Genel Müdür-MÜSİAD Başkanı) 4.836

8 Nurettin Özdebir (NURİşž Elektrik ve Kaynak Makineleri San. A.şž. YKB-ASO Başkanı 3.514

9 Rızanur Meral (Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi-TUSKON Başkanı) 3.258

10 Celal Sönmez (Sönmez Holding YKB- BUSİAD YKB) 2.482

MTM Medya Takip Merkezi'nin 2000'i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitesinde yaptığı incelemeler sonucu tespit edilmiştir.  *YKB: Yönetim Kurulu Başkanı.

MEDYANIN İşž KADINLARINA İLGİSİ DÜşžÜK

MTM"nin araştırması, medyanın iş kadınlarına olan ilgisini de mercek altına aldı. Kurumlardaki kadın yöneticilerin sayısının her geçen gün arttığı bilinmekteyken, medyanın iş kadınlarına olan ilgisinin iş adamlarına oranla daha düşük olması ise dikkat çekiciydi.

Her gün yüzlerce gazete, dergi, TV kanalı ve haber sitesinin izlenmesi ile elde edilen verilere göre, en çok medya yansıması sağlayan iş kadını, Güler Sabancı oldu. Güler Sabancı"nın ardından, Vodafone Türkiye"nin CEO"su Serpil Timuray geldi. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer ise listede öne çıkan bir diğer iş kadınıydı. Yılın en çok konuşulan ve şirketlerini konuşturan iş kadınları ve iş adamları listesi ise şöyle gerçekleşti:

YILIN EN çOK KONUşžULAN İşž KADINLARI

No İş Kadını Haber Adedi

1 Güler sabancı (Sabancı Holding Yönetim Kur. Başk.) 5.088

2 Serpil Timuray (Vodafone CEO'su) 2.293

3 Suzan Sabancı Dinçer (Akbank Yönetim Kur. Başk.) 2.605

4 Arzuhan Doğan Yalçındağ (Doğan Holding Yönetim Kur. Başk.) 1.779

5 Selen Kocabaş (Turkcell Genel Müdür Yardımcısı) 1.339

6 Demet Sabancı çetindoğan (World Tarvel Channel Yönetim Kur. Başk.) 1.298

7 Aynur Bektaş (Hey Travel Trends Sahibi) 1.154

8 Zeynep Bodur Okyay (Kale Grubu Yönetim Kur. Başk.) 812

9 Oya Eczacıbaşı (İstanbul Modern Yönetim Kur. Başk.) 767

10 Ceyda Erem (CNR Yönetim Kur. Başk.) 721

MTM Medya Takip Merkezi'nin 2011 yılında, 2000'i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitesinde yaptığı incelemeler sonucu tespit edilmiştir.

YILIN EN çOK KONUşžULAN İşž ADAMLARI

No İş Adamı Haber Adedi

1 Ali Ağaoğlu (Ağaoğlu Holding YKB) 7.878

2 Süreyya Ciliv (Turkcell CEO'su) 6.897

3 Temel Kotil (THY Genel Müdürü) 5.622

4 Mehmet Emin Karamehmet (çukurova Holding Yönetim Kur. Başk.) 5.445

5 Ersin Özince (İş Bankası Yönetim Kur. Başk.) 4.384

6 Abdülkadir Konukoğlu (Sanko Holding Yönetim Kur. Başk.) 4.141

7 Mustafa Koç (Koç Holding Yönetim Kur. Başk.) 3.916

8 Hüsnü Özyeğin (Fiba Holding Yönetim Kur. Başk.) 3.640

9 Kamil Gökhan Bozkurt (Türk Telekom CEO'su) 2.858

10 Bülent Eczacıbaşı (Eczacıbaşı Yönetim Kur. Başk.) 2.904

MTM Medya Takip Merkezi'nin 2011 yılında, 2000'i aşkın gazete, dergi, TV kanalı ve internet sitesinde yaptığı incelemeler sonucu tespit edilmiştir.