Yönetmelikle kentsel dönüşümde yeni bir dönem başlıyor!

Yönetmelikle kentsel dönüşümde yeni bir dönem başlıyor! Yönetmelikle kentsel dönüşümde yeni bir dönem başlıyor!

Erkanlı Holding’in Genel Müdürü Evrim Karayel, Resmi Gazete’de kentsel dönüşüm ile ilgili yayımlanan yeni yönetmeliğin Türkiye açısından son derece önemli olduğunu söyledi...Univa Yatırım Amaçlı Öğrenci Evi Projeleri ile Türkiye’yi alternatif gayrimenkul yatımları ile tanıştıran Erkanlı Holding’in Genel Müdürü Evrim Karayel, Resmi Gazete’de yayımlanan kentsel dönüşüm kararı ile ilgili değerlendirme yaptı. Karayel, kentsel dönüşüm inşaatlarının alanında yeterli şirketler tarafından yürütülmesinin ve bu şirketlerin yapı maliyetinin yüzde 10’luk kısmını teminat mektubu ya da tamamlama sigortası yaptırmak şartıyla işe başlayabilecek olmasının son derece önemli noktaları oluşturduğunu ifade etti. 

"Projeler, bundan sonra yarım kalmayacak"

Karayel, söz konusu kararın deprem açısından büyük risk taşıyan Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yer alan Türkiye için önemli bir dönemi başlatabileceğini vurguladı. Karayel, böylece uzun süredir devam eden ancak istenilen hızda ilerlemeyen kentsel dönüşüm sürecinin daha etkili ve hızlı bir şekilde ilerleyebileceğini belirtti. "Bu anlamda; Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un açıkladığı kararın, bir anlamda kentsel dönüşümün önünü açacağı kanaatindeyiz" diyen Karayel, "Kararla birlikte evini kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşların, projenin tamamlanmaması gibi durumlarda yaşadıkları mağduriyetler ortadan kalkacak. Yeni yönetmelik kapsamında teminat mektubu ya da bina tamamlama sigortası yaptırmak demek, bundan sonra kentsel dönüşüm kapsamında projelerin yarım kalmayacağı anlamına geliyor" ifadeleriniğ kullandı.

"Daha hızlı hareket etmek, kentsel dönüşümü hızlandırmak lazım"

Türkiye’de yaşanan deprem riskinden dolayı kentsel dönüşümün hızlı ilerlemesi gereken bir süreç olduğunu vurgulayan Karayel, şunları söyledi; "Uzmanlar yıllardır Türkiye’de büyük bir depremin olabileceğini ifade ediyor. Tüm bunlarla birlikte; alınan yeni kararın ardından daha hızlı hareket etmek ve dönüşümü bir an evvel tamamlamak gerekiyor. Yalnızca İstanbul’da binlerce depreme dayanıksız bina mevcut. Bunları göz önünde bulundurarak kentsel dönüşüm sürecini hızlandırmak lazım"

Kentsel dönüşümde yönetmelik değişti!