16 / 08 / 2022

Yozgat Yerköy'deki EBK'nın atıl binaları yıkılıyor!

Yozgat Yerköy'deki EBK'nın atıl binaları yıkılıyor!

Yozgat Yerköy ilçesi 100. Yıl Mahallesi’nde 1994 yıllında inşa ettirilip, kaba inşaatı tamamlanan Et Balık Kurumuna ait atıl durumdaki binaların yıkımına başlanılması tepkiyle karşılandıYozgat Yerköy ilçesi 100. Yıl Mahallesi’nde 1994 yıllında inşa ettirilip, kaba inşaatı tamamlanan Et Balık Kurumuna ait atıl durumdaki binaların yıkımına başlanılması tepkiyle karşılandı


Yerköy ilçesi 100. Yıl Mahallesi’nde 1994 yıllında inşa ettirilip, kaba inşaatı tamamlanan Et Balık Kurumuna ait atıl durumdaki binaların yıkımına başlanılması tepkiyle karşılandı. Yozgat Genç Sanayici İş Adamları Derneği Başkanı Ayhan Çelik, 2001 yıllında özelleştirme kapsamına alınan binaların TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıoğlu’nun da desteği ile tesis ve arazinin Yerköy Kaymakamlığı Köyler Hizmet Götürme Birliğine, sembolik bir bedelle satışının yapılmasını sağladıklarını hatırlattı. Çelik, 76 dekar arazi, 16 lojman, 6 bin 500 metrekare inşaat alanı bulunan tesislerin Erciyes Üniversitesi’ne ilçede fakülte açılması kaydıyla tahsisinin şartı olarak yapıldığını vurgulayarak, ‘’2006 yıllında Bozok Üniversitesi kuruldu. Erciyes Üniversitesi, tahsisli arazi üzerinde 15 yıldır bir yatırım yapmadı. Bozok Üniversitesi’nin kuruluş kanununda Erciyes Üniversitesi’ne ait Yozgat ilindeki tüm okul, tesis, arsa ve benzeri taşınmazların devredilmesi gerekirken, burasının devri yapılmadı’’ dedi.

 

Başkan Çelik, ilçe yöneticilerinin ‘İnçenin görüntüsünü bozuyor’ gerekçesiyle atıl durumdaki binaları yıktırmaya başladıklarını belirterek, böyle bir gerekçeyle yıkım kararı alınmış olmasına bir anlam veremediğini söyledi. Çelik, ‘’TOKİ veya Bozok Üniversitesine tahsis edilerek, bir fakülte ve hastane yapılabilirdi. Hiç bir proje olmadan milli servetin yıkılmasın bir anlam veremedim. 16 Lojman bitmiş, bakım yapılarak öğrenci yurdu veya öğretim görevlileri için lojman yapılabilirdi’’ diye konuştu.


Yozgat