21 / 03 / 2023

Ytong ısı yalıtım plağı yangın emniyeti de sağlıyor!

Ytong ısı yalıtım plağı yangın emniyeti de sağlıyor!

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, 25 Eylül'de başlayan Yangın Haftası dolayısıyla açıklamalar yaptı: "Yapılarda tıpkı enerji tasarrufu ve deprem güvenliği konularında olduğu gibi yangın güvenliğinde de maksimum fayda sağlıyoruz"...
Yangına karşı korunma yapılarda yaşamsal risk açısından büyük öneme sahiptir. Yangın güvenliği konusu, tarihi boyunca birçok büyük yangın felaketi yaşayan ülkemiz için ayrı bir önem taşıyor. Hem geçmişte yaşadığımız acı tecrübeler hem de zaman zaman tekrarlayan üzücü felaketler, yangın güvenliğinin önemini daha iyi anlamamızı sağlıyor.

 

Ytong olarak, yapı ve yaşam kalitesini bir bütün olarak görüyoruz. Yapılarda tıpkı “enerji tasarrufu” ve “deprem güvenliği” konularında olduğu gibi yangın güvenliğinde de maksimum fayda yaratabilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ytong zaten  “A1 sınıfı - hiç yanmaz” malzemeler sınıfında yer alan, yapılarda yangın güvenliği çözümlerinde öncelikle tercih edilen bir ürün olarak önemli bir yere sahip.

 

Ytong Isı yalıtım Plağı ile iddialıyız

Son yıllarda Ytong’un yanmazlık özelliğini, binalarda ısı yalıtım çözümleri için de bir avantaja dönüştürerek “Ytong Isı Yalıtım Plağı”nı ürettik. Sürdürülebilir yapılaşma, enerji verimliliği ve yangın güvenliği gibi konularda tüm beklentilere yanıt verebilen bu ürünümüz, yeni nesil bir ısı yalıtım malzemesi olarak hem gazbeton hem de yalıtım sektöründe yeni bir kulvar açtı diyebiliriz.

 

0.05 W/mK ısı yalıtım değerine sahip, tamamen mineral esaslı, çevre dostu, “A1 sınıfı hiç yanmaz” bir malzeme olması, Ytong Isı Yalıtım Plağı’nı öne çıkarıyor. Difüzyona açık yapısı ile nefes alan sağlıklı cephelerin elde edilmesine imkân veren bu ürün, stabil yapısı ile performansını yıllarca sürdürebiliyor. Bilinen Ytong malzemesinden daha hafif bir malzeme olan “Ytong Isı Yalıtım Plağı” ile yüksek binalar da dahil olmak üzere mükemmel bir şekilde ısı yalıtımı yapılabiliyor.

 

“Ytong Isı Yalıtım Plağı”nın en önemli farklarından biri de otopark ve bodrum katlardaki tavanların yalıtımında ortaya çıkıyor. Hızlı ve zahmetsiz uygulama yöntemi, yanmazlık  özelliği ile bu alanlarda rakipsiz bir ürün diyebilirim.

 

Tarihi yapıların enerji verimliliğini artırmak için yapılan yenilemelerde, yangın emniyetinden ödün vermeden içten ısı yalıtım uygulamalarına da olanak veren “Ytong Isı Yalıtım Plağı”, nefes alan mineral yapısı ile konforlu bir çözüm olarak dikkat çekiyor. Yangın sırasında bile alev almayan bir yalıtım malzemesi oluşu, duman ve yangın damlalarının oluşmasını önlemesi, tarihi yapılar için önemini artırıyor.

 

Sektöre yön veren bu ürünümüz, dış cephe ısı yalıtımında (mantolama) ve teras yalıtımında da her geçen gün daha çok tercih ediliyor. Bu yıl “Ytong Isı Yalıtım Plağı”, üretim kapasitesini ikiye katladık. Bu kapasiteyle yıllık 150 bin metrekare mantolamaya alternatif yanmaz yalıtım yapabileceğiz.

 

Ticari yapılarda da Ytong koruyucu bir kalkan görevi görüyor

Ticari ve endüstriyel yapılarda en önemli risklerden birisi yangın ve patlama hasarlarıdır. Bu tip yapılarda yangından sonra çekilen zorluklar yapısal hasarların maddi boyutundan çok daha fazladır.  Tüm bu riskler karşısında yangına ve patlamaya karşı yüksek dayanım özelliği ile Ytong donatılı elemanları özellikle ticari yapıların inşaatında önemli avantajlar sunmaktadır.

 

Depo, hangar, üretim ve dağıtım merkezi binalarının büyüklükleri genellikle 60 bin m²’nin üzerindedir. Bir yangın sırasında meydana çıkabilecek hasar alanın büyüklüğü ile doğru orantılıdır. Ytong bu konuda önlemini almış durumdadır: İç mekanı Ytong yangın duvarları ile bağımsız bölümlere ayırmak, dış cepheyi ise Ytong donatılı elemanlardan oluşan koruyucu bir kabuk ile sarmak, yangın hasarlarının minimize edilmesini sağlayacaktır.

 

50 yıldır yapı malzemeleri sektörüne öncülük eden bir kuruluş olarak, önümüzdeki dönemlerde de inovatif ürünlerimizle değer yaratmaya devam edeceğiz.
Geri Dön