Yunan Çözümü Partisi: Atatürk'ün evini soykırım müzesi yapalım!

Yunan Çözümü Partisi: Atatürk'ün evini soykırım müzesi yapalım! Yunan Çözümü Partisi: Atatürk'ün evini soykırım müzesi yapalım!

Ayasofya'nın ibadete açılması kararından sonra Ege Denizi'nin karşı kıyısından dikkat çeken bir talep geldi. Ultraulusalcı ve aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi, "Selanik'teki Atatürk'ün doğduğu evi soykırım müzesi yapalım" açıklamasında bulundu...Kıbrıs açıklarındaki sondaj çalışmaları sebebiyle gerilen Ankara-Atina hattında dikkat çeken bir gelişme meydana geldi.

Sözcü'de yer alan habere göre; Ayasofya’nın ibadete açılma kararından sonra adeta ateş püsküren Yunanistan’da aşırı sağcı Yunan Çözümü Partisi’nden skandal bir talepte bulunuldu. 

Parti tarafından yapılan resmi açıklamada, “Hiçbir Türk mahkemesi Ayasofya’nın karakterine hakaret edemez. Buna karşılık olarak Yunanistan, Mustafa Kemal’in evini bir müzeye çevirmeli” denildi. Açıklamada müzenin sözde Pontus soykırımında yaşamını yitirenlere adanması gerektiği de belirtildi. 

Yunan meclisinde 5’inci parti olan ve 10 vekille temsil edilen partiyi 2016 yılında gazeteci Kiriakos Velopoulos kurmuştu.

Mimarlar Odası  Ankara  Şubesi’nden 'Ayasofya' açıklaması!