Yunanistan depremi Marmara'yı tetikler mi?

Yunanistan depremi Marmara'yı tetikler mi?

Prof. Dr. Naci Görür, "Yunanistan’da olan deprem aynı fay zonu içinde olduğu için o faydan açığa çıkan dalgalar Marmara’ya doğru gelip stres değişimine neden olur. Bu stres değişimi ise Marmara’da deprem olmayı kolaylaştırıyor" dedi.Son günlerde peş peşe depremler meydana geliyor. Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre; Yunanistan Halkidiki Yarımadasında 5,4 şiddetinde, Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde ise AFAD’ın verilerine göre 4,9 şiddetinde deprem oldu.

Peş peşe yaşanan depremlerin Marmara bölgesine etkileriyle ilgili konuşan Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Yunanistan’da olan deprem Marmara için çok şey ifade ediyor. Ancak bugün Kayseri’de olan deprem Marmara için pek fazla bir şey ifade etmiyor." dedi. 

Yunanistan depremi Marmara yı tetikler mi?

“YUNANİSTAN DEPREMİ ÖNEMLİ”

Naci Görür, “Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da olan deprem 5, 4 büyüklüğünde oldu. Bu deprem orta derecede bir depremdi. Fakat depremin olduğu yer bizim 1999 depremlerinin olduğu Kuzey Anadolu Fay Zonunun içerisinde yer alıyor.

Yani deprem ana karaya yakın ama Kuzey Ege çukurluğu içinde oldu. Bu çukurluk Yunanistan’dan başlar Ganos Fayına kadar devam eder. Oradan da Marmara’ya girer.

Dolayısıyla Yunanistan depremi Kuzey Anadolu fayının en batı ucunda oldu. Bu durum bizler için önemli çünkü biz Marmara’da da bir deprem bekliyoruz. Bu depremde Marmara’ya yakın” açıklamasında bulundu.

“YUNANİSTAN’DA OLAN DEPREM 1999 YILINDA OLAN DEPREMİN FAY HATTI ÜZERİNDE OLDU”

Prof. Dr. Görür, konuya ilişkin açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Yunanistan’da olan deprem aynı fay zonu içinde olduğu için o faydan açığa çıkan dalgalar Marmara’ya doğru gelip stres değişimine neden olur. Bu stres değişimi ise Marmara’da deprem olmayı kolaylaştırıyor. Bir anlamda bardağı taşıran son damla gibi.

Örneğin, Marmara’da 12 Ağustos 1999 depremi olduktan 3 ay sonra Yunanistan’da 6 üzerinde bir deprem oldu ve Yunanistan’da çok sayıda insan öldü. Geçtiğimiz günlerde Yunanistan’da olan depremse 1999 yılında Marmara’da olan depremin meydana geldiği fay hattı üzerinde oldu."

Yunanistan depremi Marmara yı tetikler mi?

FAY, NÜKLEER SANTRALİN BULUNDUĞU AKKUYU’NUN YAKINLARINA KADAR UZANIR 

Kayseri’de yaşanan depremle ilgili de konuşan Prof. Dr. Görür, "Kayseri’de meydana gelen deprem Ecemiş fayında oldu. Bu Ecemiş fayının en önemli özelliği ise nükleer santralın bulunduğu Akkuyu’nun yakınlarına kadar uzanmasıdır" dedi.

“YAPI STOKU YAPARAK KENTSEL DÖNÜŞÜM YAPIYORUM DİYEMEYİZ” 

"Deprem odaklı bir kentsel dönüşüm demek kentin bütün bileşenlerini depreme hazır hale getirmek demektir" şeklinde konuşan Prof. Dr. Görür, "Kentin bileşeni dediğimiz zamanda halkı, alt yapıyı, yapı stokunu, çevreyi ve ekonomiyi saymak lazım.

Yani siz bir kentte kentsel dönüşüm yapacaksanız bu saydığım 5 parametreyi deprem için güvenli hale getirmelisiniz. Sadece yapı stoku yaparak kentsel dönüşüm yapıyorum diyemezsiniz. Türkiye’de genellikle bu yapılıyor. Ben bu duruma müteahhitlik projesi gözüyle bakıyorum" değerlendirmesinde bulundu.  

Naci Görür'den tüyler ürperten Marmara depremi açıklaması!

Uzmanlardan ürküten İstanbul depremi açıklamaları!