Yunanistan özelleştirmelerden 3,5 milyar euro bekliyor!

Yunanistan özelleştirmelerden 3,5 milyar euro bekliyor!Yunan Özelleştirme Kurumu Başkanı Stergios Pitsiorlas’ın açıklamasına göre Yunanistan 2016 yılında özelleştirmelerden 3.5 milyar Euro (4 milyar dolar) elde etmeyi hedefliyor.


Yunanistan 2016 yılında yapılacak özelleştirmelerden 3,5 milyar euro bekliyor.


Yunan Özelleştirme Kurumu Başkanı Stergios Pitsiorlas’ın açıklamasına göre Yunanistan 2016 yılında özelleştirmelerden 3.5 milyar Euro (4 milyar dolar) elde etmeyi hedefliyor. 

  

Ekonomi Bakanlığı'nın 'Ekonomi Blog'unda yer alan habere göre özelleştirmelerin hükümetin seçim programında ve Uluslararası Kreditörlerle yapılan en son kredi sözleşmesinde yer aldığı ve bu nedenle de bağlayıcı olduğu belirtildi.


Açıklamaya göre 2016 başlarında tamamlanması beklenen Pire Limanı ihalesi için AP Moeller-Maersk’s, China Cosco Holding Co ve Philippine International Container Terminal Services Inc.’in Aralık ayı başlarında teklif sunması bekleniyor.

Yunan Demiryolu İşletmesi Trainose SA ve tren bakım şirket Rosco SA için tekliflerin Ocak 2016’da, Selanik Limanı için Mart 2016’da yapılacağı ve her iki özelleştirmenin de 2016 yılı ortalarında tamamlanacağı açıklandı.


Trainose SA için, Romanya’dan Grup Feroviar Roman SA ve ABD’den Watco Cos LLC’nin ortak girişimle ihaleye katılması, Rosco SA içinse, Siemens AG ve Alstom SA’in ilgi gösterdiği ifade edildi. Bununla birlikte, Rusya Trenyolları Russian Railways’in Trainose ihalesi ile artık ilgilenmediği belirtildi.


14 bölgesel havaalanının kiralanması için ise Yunanistan Aralık ayında Fraport AG-Slentel ortak girişimiyle sözleşme imzalayacak. 

Özelleştirme Kurumu Başkanı tarafından ayrıca, Yunan Gaz şebeke işletmecisi DESFA’nın yüzde 66 hissesinin Azeri Socar firmasına satışının 2016 yılı başlarında tamamlanacağı açıklandı. Azeri firmanın ise Desfa hisselerinin yüzde 16’sını başka firmalara satacağı belirtildi.


Habertürk