Yusuf Öztürk: 2030'a kadar 30 yeni marina yapılmalı!

Yusuf Öztürk: 2030'a kadar 30 yeni marina yapılmalı! Yusuf Öztürk: 2030'a kadar 30 yeni marina yapılmalı!

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk Türkiye'deki yat sayılarının değişim yüzdesi incelendiğinde ülkede dolaşan yat sayılarında yıllık ortalama %15'in üzerinde artış olduğunu söyledi.
2030 yılındaki taleplere yetişebilmek için de Türkiye'nin en az yat bağlama kapasitesinin iki kata çıkarılması gerektiğini söyleyen Deniz Ticaret Odası  İzmir  Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, "Bu hedefe ulaşmak için de 500 vatlık en az 60 adet yat limanı iıışaa edilmesi gerekli" dedi Türkiye'deki yat limanlarının genellikle Giiney Ege Batı Akdeniz bölgesinde söyleyen Öztürk, "2010 yılında gerçekleştirilen Turizm Kıyı Yapıları Master Plan Çalışmasında Türkiye'deki mevcut yat limanlarının aynı anda hizmet verebilen kapasitesinin 15.526 yat olduğu belirlenmiş. 2030 yılı Türkiye geneli için yapılan talep tahminlerinde kötümser senaryoda 26.811 yat, iyimser senaryoda ise 65.768 yal bulunmuştur. 


DTO İzmir Şubesinin sorumluluk sahasında bulunan 8 marinadaki yat bağlama kapasitelerini 2 katına çıkararak 7 bin 180'c ulaştıracaklarını söyleyen Öztürk, " Setur Ayvalık Marina, Levent Marina, Setur Çeşme Marina, İC Çeşme Marina, Fort Alaçatı Marina, Teos Marina, Setur Kuşadası Marina, D-Marin Didim Marina'iarına ilave olarak yapılacak yeni 8 marina ile bölge mevcut yat bağlama kapasitesinde iki kat artış olacak. 

3.780 olan yat bağlama kapasitesi yapılacak yeni marina yatırımlarıyla 7.180'e ulaşacakt. Dolayısı ile bölgemiz yat turizmi gelirlerinde ve istihdamda iki kat artış olacağı öngörülmektedir" dedi. 


Ticaret Gazetesi