Yusufeli'nde 150 hektarlık yerleşim yeri inşa edildi!

Yusufeli'nde 150 hektarlık yerleşim yeri inşa edildi! Yusufeli'nde 150 hektarlık yerleşim yeri inşa edildi!

Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli yeniden yerleşim yeri altyapı çalışmaları kapsamında bu zamana kadar 80 hektar yerleşim alanı, 70 hektar park ve rekreasyon alanı olmak üzere toplam 150 hektarlık alan oluşturulduğunu açıkladı.


Artvin Valisi Yılmaz Doruk, Yusufeli yeniden yerleşim yeri altyapı çalışmaları kapsamında bu zamana kadar yaklaşık 18 milyon metreküp kazı yapılarak 80 hektar yerleşim alanı, 70 hektar park ve rekreasyon alanı olmak üzere toplam 150 hektarlık alan oluşturulduğunu ifade etti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Vali Doruk, tamamlandığında 270 metre yüksekliğiyle Türkiye'nin en yüksek barajı olacak Yusufeli Barajı suları altında kalacak ilçe merkezinin yeni kurulan yeniden yerleşim yerinde incelemeler yaptı.

Vali Doruk, Yusufeli Barajı ve HES Projesi nedeniyle baraj gölü altında kalacak Yusufeli ilçesinin, Yansıtıcılar ve Sakut Deresi mevkisinde yeniden deniz manzaralı modern bir şehir olarak inşa edildiğini açıkladı.

Yeni yerleşim yerinde altyapı ve üst yapı çalışmalarının hızla devam ettiğini kaydeden Doruk, "Yeniden yerleşim yeri altyapı çalışmaları kapsamında bugüne kadar yaklaşık 18 milyon metreküp kazı yapılarak 80 hektar yerleşim alanı, 70 hektar park ve rekreasyon alanı olmak üzere toplam 150 hektarlık alan oluşturulmuştur." dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) yapılan yeni yerleşim yerinde üstyapı çalışmaların sürdüğünü söyleyen Doruk, şu açıklamalarda bulundu.

"3. bölgede yaklaşık 28 hektarlık alanda inşa edilecek 334 konut, 6 iş yeri, 24 derslikli lise, sağlık ocağı, İlçe Jandarma Komutanlığı binası ile altyapı ve çevre düzenlemesi işleri yer almaktadır. DSİ tarafından ada oluşturma kazı çalışmaları tamamlanarak  TOKİ  Başkanlığına üstyapı için teslim edilmiştir. TOKİ Başkanlığı tarafından 24 derslikli lise, sağlık ocağı, ilçe jandarma komutanlığı ve 334 konutu içeren üstyapı ihalesi yapılmıştır. Bu bölgede proje gerçekleşme oranı yüzde 99 civarındadır. Yapılarda ince işçilik ve ada içi altyapı işleri ile peyzaj çalışmaları devam etmektedir."

Birinci bölgede ise hükümet konağı, ilçe emniyet müdürlüğü, adliye, PTT, kütüphane, gençlik ve spor müdürlüğü, kapalı spor salonu, cami, müftülük, öğretmenevi ve 16 derslikli ortaokul olmak üzere bir kısım kamu binalarının ihalesinin yapıldığını ifade eden Doruk, bu bölgedeki projenin gerçekleşme oranının ise yüzde 25 civarına ulaştığını ifade etti.

- Kısmen etkilenecek köylerle altyapı çalışmaları devam ediyor

Baraj sularından kısmen etkilenecek İşhan, Çevreli ve Tekkale köylerinde ise altyapı çalışmaların sürdüğünü söyleyen Doruk, Yusufeli Barajı ve HES Projesi kapsamında toplam 19 köy ve ilçe merkezinde kamulaştırılacak 8 bin 640 dekar alanda toplam 14 bin 433 parsel bulunduğunu kaydetti. Vali Doruk, projede parsel bazında yüzde 73'ün tamamlandığını söyledi.

Karayolları ve yeniden yerleşim inşaatı çalışmaları ile eş zamanlı olarak öncelik arz eden köyler ve mahallelerden başlanıp uzlaşma görüşmeleri yapıldığını ifade eden Vali Doruk, "2018 yılı Ağustos ayı itibarıyla 14 köyün uzlaşma görüşmeleri tamamlanmış ve davaları açılmıştır. Proje genelinde alan bazında yüzde 75 gerçekleşme sağlanmıştır." diye konuştu.

Vali Doruk'a incelemelerinde, Kaymakam Eyüp Kaykaç, DSİ 26 Bölge Müdürü Celal Tokalak, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Bahtiyar Yılmaz, Yeniden Yerleşim Yeri Şube Müdürü Suat Köse ve yüklenici firma temsilcisi katılım gösterdi.