Zekeriya Bey Vadisi projesi başlıyor!

Zekeriya Bey Vadisi projesi başlıyor! Zekeriya Bey Vadisi projesi başlıyor!

Giresun’un Bulancak İlçesine bağlı Adaköy ve Kusköyü mevkiinde hayata geçmesi planlanan Zekeriya Bey Vadisi doğa ve sağlık turizmi açısından cazibe merkezi olacak. 


Giresun’un Bulancak İlçesine bağlı Adaköy ve Kusköyü mevkiinde hayata geçirilecek Türkiye'nin en kapsamlı projelerinden Zekeriya Bey Vadisi, Türkiye’nin doğa ve sağlık turizminin en önemli cazibe merkezlerinden biri olmaya aday olarak olarak gösteriliyor.

Hürriyet'te yer alan habere göre; Zekeriya Bey Vadisi projesi ile benzersiz doğal güzelliklerine sahip olmasına rağmen turizm gelirleri açısından istenilen seviyede olmayan Karadeniz’in, yeni baştan keşfedilmesi planlanıyor.

Hayata geçirilmesi planlanan Bahtiyar Kadıoğlu teleferik hattı, bölgenin en uzun teleferik hattı olacak. Yapımın tamamlanmasının ardından bölgede kuşbakışı görme imkanı sunulacak.

İnşa edilcek cam otel ve cam çadırlar, tatil yapmak isteyenler için farklı bir konaklama deneyimi sunuluyor. Projenin spor tesisleri golf, tenis gibi sporların yanı sıra yamaç paraşütü, atlı geziler ve atv’lerle doğa turu gibi her yerde rastlayamayacağınız aktivitelerle zengin bir skalaya sahip olacak.

Zekeriyabey Vadisi damak tadına düşkün olanlara da çok özel lezzetler vaat ediyor. Yapılacak olan kafe ve restoranlar sadece yöre yemekleriyle değil, dünya mutfağının çok özel tatlarıyla gurmeleri memnun edecek zenginliğe sahip.

Turistik projelerle birlikte bölgeye kazandırılması planlanan diğer kalıcı eserler de, Nazım Kadıoğlu Eko Tarım Müzesi ve mimari ağırlıklı 40.000 kitaba ev sahipliği yapacak olan Hasan Sökmen Araştırma Kütüphanesi olacak.

Bu dev projenin dünyada tanınması ve ilgi odağı olması için atılacak ilk adım da: Uluslararası Adatepe Çadır Festivali… İlki 20-25 Ağustos’ta düzenlenecek festivalde; kız alma töreninin folklorik sunumların ve geçmişin panayırlarını anımsatan eğlencelerin olması amaçlanıyor.

Yapımcı, müzisyen ve yazar Murat Kadıoğlu’nun hayali olan projenin yönetim kurulunda; Avukat Osman Nuri Polat, Memorial Hastaneleri Ataşehir Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kamil Yalçın Polat, uluslararası ödüller kazanmış olan mimar Hasan Sökmen, Avrupa Basın Ajansı Birliği üyesi gazeteci Bedri Kayabal ve gazeteci Cengiz Civa var.

Bakanlıklarla, ulusal ve yerel bürokrasiyle ön görüşmeleri gerçekleştirilen Zekeriya Bey Vadisi Turizm projesinin, geniş kapsamı ve farklılığıyla dünyada tanınması hedefleniyor.