Zekeriyaköy, villa kente dönüştü!

Zekeriyaköy, villa kente dönüştü! Zekeriyaköy, villa kente dönüştü!

Lüks cenneti haline gelmeden önce bahçecilik, hayvancılık, odunculuk ve orman işçiliğiyle uğraşılan Zekeriyaköy'de; 27 yılda nüfus 400'den 20 binin üzerine çıktı...

Marmara depreminin öne çıkardığı merkezlerden Zekeriyaköy, son 10 yılda   olağanüstü gelişti. 5-6 milyon dolara kadar villaların satıldığı Zekeriyaköy, aslında 'köy' olmaktan çıktı, 20 bini aşan nüfusuyla bir villakente dönüştü.Tünel projesiyle ulaşım sorunu tamamen çözülecek olan bölgede önümüzdeki yıldan itibaren arazilerin metrekare fiyatlarının 700-800 dolara çıkabileceğini hatta bin dolar sınırını bile zorlayabileceği ifade ediliyor.

Lüks cenneti haline gelmeden önce bahçecilik, hayvancılık, odunculuk ve orman işçiliğiyle uğraşılan Zekeriyaköy'de; 27 yılda nüfus 400'den 20 binin üzerine çıktı. Bu devasa 'köy'de yaşayanlar da hızlı değişimden nasiplerini almış durumda. Krediye uygun olmayan villalar bile 400-500bin TL sınırına dayanırken, lüks villa ve malikanelere ise 5-6 milyon dolara kadar rakamlar isteniyor. İmar çalışmaları yüzünden yıllardır 'bekleme' içerisindeki 'Zekeriyaköy', aslında köy demeye şahit istiyor; çünkü batılı tarzda modern siteler peşpeşe geliyor; Zekeriyaköy her İstanbullu için 'yaşanılası' bir mekan oluyor. Emlakçılar, 'İmar çalışmaları bir süredir devam ediyor. çalışmalar daha bitmedi ama bölgemize ilgi hız kesmeden sürüyor. Mevcut fiyatlardan alanlar, imar çalışması bittiğinde büyük avantaj sağlayacak' şeklinde bilgi veriyor.
 
Sulu kirazları ile ünlüydü

Ticaret hayatının da hızla geliştiği; alışveriş merkezlerinin, dev eğitim kurumlarının yükseldiği, hipermarketlerin birbiri ardına açıldığı Zekeriyaköy'de lüks kafelerden restoranlara, sanat evlerinden banka şubelerine kadar yok yok... Ünlü Türk seyyahı Evliya çelebi'nin o zamanlar 'sulu kirazları' ile andığı Zekeriyaköy, bugün seçkin bir yaşam mekanı olarak dikkat çekiyor.

Yeni siteler yapılmasına rağmen doğallığından birşey kaybetmeyen Zekeriyaköy'de halk, modern bir kentte yaşamanın ayrıcalığını yaşıyor.

Zekeriyaköy, imar planlarının tamamlanması ile kısa sürede villa ve siteler kenti görünümüne dönüştü. 1980'lere kadar iki katlı ve bahçeli 70 kadar evden oluşan bir köy ve bir mesire yeri görünümündeyken, özellikle 1987'den itibaren köklü bir değişim sürecine giren Zekeriyaköy 'ünçehresi 1990'lardan itibaren hızla değişmeye başladı. Marmara Depremin ' den sonra önemli bir çekim merkezi haline gelen Zekeriyaköy 'ün şu anki nüfusu 20 bini aşmış durumda.

Arsa fiyatları bin doları geçebilir

Zekeriyaköy 'de yeni projelerle yapılaşma hızla devam ediyor. Bölgedeki arazilerin metrekare fiyatları 350-450 dolar arasında değişiyor. Özellikle üçüncü   köprü güzergahının bu bölge sınırlarının içinden geçmesi, buradaki arazi fiyatlarını arttırıcı bir etki yarattı. Bu gelişmeler paralelinde 2011'in ikinci yarısında açılması planlanan Sarıyer- çayırbaşı Tüneli 'nin Sarıyer, Kilyos ve Zekeriyaköy bölgesinin ulaşımını rahatlatması bekleniyor.

Tünel projesiyle ulaşım sorunu tamamen çözülecek olan bölgede önümüzdeki yıldan itibaren arazilerin metrekare fiyatlarının 700-800 dolara çıkabileceğini hatta bin dolar sınırını bile zorlayabileceği ifade ediliyor.

Ulaşımda ki bu olumlu gelişmelerin yanında geçmiş yıllarda yaşanan imar sorunları büyük çoğunlukla halledildiği bölgede, geçtiğimiz yıl içinde inşaatı başlayan yeni projelerin yanı sıra bölgede imar ve iskan sorunu çözülen 30'a yakın yeni projenin daha başlaması bekleniyor.

Hangi projeler yer alıyor.

Bölgeye proje bazında; Sinpaş'ınZekeriyaköy'de inşa ettiği Maranegro ve Rumeli Evleri projelerinin satışı tamamlandı. Bölgede inşaatı süren Sultan Koru Villaları, şžehzade Koru Evleri, Orman Ada, Cansit Vadi Evleri, Cansit Villaları, Feroni Evleri, Zeugma Evleri, Belkıs Konaklan, Güney Konakları, GloriaZekeriyaköy Evleri, Biberoğlu Konakları, Vakana Vadisi, Cem Villan, Kule Evleri'nde konut satışları ise devam ediyor. Zekeriyaköy 'de son dönemlerde en çok konuşulan projelerden biri ise Eczacıbaşı'nın bölgeye inşa etmeye başladığı “Orman Ada ” projesi.. 350 dönümlük araziyi Koç Ailesi 'nden 2 yıl önce 50 milyon dolara satın alan Eczacıbaşı,burada 188 adet beş farklı tipte villa ve 71 adet dört farklı tipte sıra evden oluşan Orman Ada projesinin inşaatına başladı.   Projede fiyatlar 500 bin dolardan başlayıp, 2 milyon 200 bin dolara kadar çıkıyor.


Eski sitelerdeki fiyatlar

Zekeriyaköy'de faaliyet gösteren emlakçıların verdiği bilgilere göre en ucuz villalar Basın Yayın çalışanları Sitesi'nde ancak burada natamam villalar da var. Burada villa fiyatları 300-350 bin TL 'den başlıyor. C tipi olan bu villalar tapusuz. Basın Yayın çalışanları Sitesi'ne bitişik, Arıköy'de villa fiyatları 450 ile 650 bin TL civarı. Yine aynı yerdeki; Flora Sitesi 'nde ise 900 ile 1 milyon 800 bin dolar arasında.

Mortgage