Zigana Tüneli projesinde süreç durdu!

Zigana Tüneli projesinde süreç durdu! Zigana Tüneli projesinde süreç durdu!

Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekim 2014 açıkladığı Zigana Tüneli projesinde süreç durdu. Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Zigana Dagı'nda yapımı planlanan lünel projesi için yapılan ihale sonucu iptal edildi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ekim 2014 açıkladığı Zigana Tüneli projesinde süreç durdu. Trabzon-Gümüşhane karayolu üzerinde bulunan Zigana Dagı'nda yapımı planlanan lünel projesi için yapılan ihale sonucu iptal edildi. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından Mayıs 2015'de yapılan ihaleyi Cengiz İnşaat kazanmış ve 28 Temmuz'da sözleşme imzalanmıştı. Ancak ihaleye katılan şirket sürece itiraz etti ve Kamu İhale Kurumuna şikayette bulundu. Kamu ihale Kurumu itirazları red edince şikayetle bulunan şirketlerden Şcnbay Madencilik ve Özgün Yapı mahkemeye başvurdu. Kamu İhale Kurumu'na itirazda bulunan diğer şirketler İse Tekfen, Pers Yapı-Bergiz İnşaat, Albayrak Turizm, Aga Hnerji. Yse Yapı-İntckar Yapı-Metro Kmb. 


TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK 

Şenbay Madencilik ve özgün Yapı haksız yere ön yeterlilikten geçemediğini savunurken, mahkeme itirazları haklı buldu.  Ankara  10. İdare Mahkemesi'nin Temmuz ayında aldığı karar sonrası konuyu tekrar değerlendiren Kamu İhale Kurulu. 12 Ağustosta Trabzon Aşkale Yolu Zigana Tüneli ve Bağlantı Yolları' ihalesinin sonucunu iptal etli. Şimdi Karayolları Genel Müdürlüğü'nün ihale başvurularını veniden değerlendirmesi gerekiyor. 


' TARAF DEĞİLİZ' 

Karayolları Genel Müdürlüğü ihale sonucunun iptal nedeni ile ilgili açıklama yapmaktan kaçınıyor. Söz konusu ihaleye kazanan Cengiz İnşaat yetkilileri ise davanın Karayollan'na açıldığını, süreçte taraf olmadıklarını dile getiriyor. Ovit Tüneli'nden sonra Türkiye'nin en uzun karayolu tüneli olması planlanan Zigana Tüneli'nin 500 milyon liraya mal olması öngörülüyor. İnşaat çalışmalarının ise 3 yıl sürmesi bekleniyor. Zigana Tüneli'nin giriş ve çıkışındaki kavşak ve viyadüklere ek olarak iki adet tahliye dönüşü ve kaçış tüneli de yapılacak. Gümüşhane'nin Torul İlçesine bağlı Köslere köyünün girişinden başlanacak olan tünelin güzergahı da belli oldu. Köslere köyü girişindeki çeşmeden yaklaşık 500 metre aşağıdaki virajdan direk yolun karşısından bin 250 metre rakımdan girecek olan tünel, Trabzon'un Maçka ilçesine bağlı Başar köyünden yine aynı rakımdan çıkacak. 


18 FİRMA BAŞVURDU 

Zigana Tüneli için belli istekliler arasında yapılan ihaleye 18 firma teklif verdi. Bu tekliflerden ilk aşamada 16'sı geçerli bulundu. Daha sonra ise teklifi geçerli olan firmaların bazılarının da dosyalarında eksiklikler olduğu belirtildi ve ihaleye katılan firma sayısı I l'e düştü. İhale dışı kalan firmalardan Ağa Enerji, Şenbay, YSE Yapı. Pers Yapı ve Tekfen Yapı Kamu İhale Kurumu'na itiraz etti. 5 firmanın da itirazında is deneyim belgeleri nedeniyle ihale dışı bırakıldıkları, ancak bunun mevzuata uygun olmadığı tezi işlendi. Ancak Kamu İhale Kurumu, tüm itirazları reddetti. Şikayetçi olan bir diğer firma olan Albayrak Turizm'in itirazı ise, yasal sürelere uyulmadığı gerekçesiyle incelenmeden geri çevrildi. 


Taka