16 / 08 / 2022

Zonguldak Filyos Limanı’nın temeli bugün atılıyor!

Zonguldak Filyos Limanı’nın temeli bugün atılıyor!

538 milyon liralık Filyos Limanı’nın temeli bugün Başbakan Yıldırım'ın da katılacağı törenle atılıyor.Türkiye yatırımlarda fren yapmıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarından biri olan Filyos Limanı’nda temel bugün Zonguldak’ta atılacak. Törene, Başbakan Binali Yıldırım ile bakanlar da katılacak. Filyos Limanı Projesi’nin  538 milyon TL’ye mal olması planlanıyor. Projede yer teslimi 19 Temmuz’da yapılmıştı. Stratejik olarak büyük değer taşıyan Filyos Limanı Projesiyle, Karadeniz ana ihracat merkezlerinden biri haline dönüşecek. 


DEVLERDEN OLACAK

Türkiye’nin en büyük limanlarından olacak Filyos’taki altyapı işleri kapsamında 3 bin metre uzunluğunda ana mendirek yapılacak. Tali mendireğin uzunluğu ise 2 bin metreyi bulacak. Bu sayede, Batı Karadeniz’de kuzey-güney aksında kombine taşımacılık hizmeti verecek bir liman kompleksi ortaya çıkmış olacak.


Bölgeyi kalkındıracak

Liman, karayolu ve demiryolu ağıyla da desteklenecek. Bu sayede, Karabük ve Bartın gibi illerin de kalkındırılması hedefleniyor. Filyos Limanı’nın geri sahasında oluşturulması planlanan sanayi bölgesiyle, Batı Karadeniz kalkındırılacak. 


Akşam