Zonguldak Mithatpaşa Tünelleri’nin inşaatı başladı!

Zonguldak Mithatpaşa Tünelleri’nin inşaatı başladı! Zonguldak Mithatpaşa Tünelleri’nin inşaatı başladı!

Zonguldak'ta, Mithatpaşa tünelleri inşaatı yeniden başladı. Proje kapsamında ilk tüpün 2019 yılının sonunda, ikinci tüpün 2020'nin ilk aylarında hizmete açılması planlanıyor.2 Ağustos 2013'de dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım tarafından Filyos projesinin yapıldığı bölgede temeli atılan  Mithatpaşa Tüneli 1 ve 2'nin inşaatı yeniden başlıyor.

Pusula Gazetesi'nde yer alan habere göre, Mithatpaşa Mahallesi ve Yeşil Mahalle arasındaki güzergahta gidiş ve geliş şeklinde yan yana inşa edilen bin 860'şar metre uzunluğundaki iki tüpte çalışmaların devam edeceği açıklandı. Geçen Temmuz ayında ödenek yetersizliğinden duran tünel inşaatı, Karayolları 15'nci Bölge Müdürlüğü tarafından 'yapımı öncelikli birinci proje' kapsamına alındı.

Tünellerden birisinin 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp hizmete açılacağını söyleyen inşaat firması genel koordinatörü Mustafa Şahingöz, karayolları bölge müdürlüğünün gayretleri ile 23 Aralık'ta inşaata tekrar başladıklarını belirtti. Şahingöz, 2019 yılının sonunda en azından bir tüpün, 2020'nin ilk aylarında da ikinci tüpü açarak bu yolu trafiğe vermeyi planlıyor.

Proje hakkında konuşan Şahingöz, ''Bunların içerisinde 15-20 adet teknik personelimiz alacak. Müşavirleri ve karayolları personellerini de sayarsanız bu sayı 300'ü bulur. Tünelde gaz var ama gaza tedbirler alındı. Tünelde ki gaz öyle bir maden boyutunda ki gaz değil. Tünelde ki gaz, mücadele edilebilir bir gaz. Engel değil. Yavaşlatmaması için gerekli tedbirler alındı. Gaz ölçüm cihazları ile donatılıyor tünel. Ona göre sondajlar açılacak. Emniyetli şekilde çalışılacak. Tünelin kendi yapısından dolayı yer altında kömür var. Bunlar da çalışmaları zorlaştırdı. Ancak herkes artık nasıl çalışacağını biliyor. Bunun önlemleri alındı. Şu ana kadar inşaatın yüzde 15'i tamamlandı.'' dedi.