Zorlu'nun İsrail’deki doğalgaz santrallerine kredi sağlandı!

Zorlu'nun İsrail’deki doğalgaz santrallerine kredi sağlandı! Zorlu'nun İsrail’deki doğalgaz santrallerine kredi sağlandı!

Zorlu Enerji’nin yüzde 42,15 oranında ortağı olduğu İsrail’deki Ashdod ve Ramat Negev doğalgaz santralleri için yaklaşık 1.1 milyar İsrail Şekeli kredi sağlandı...Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş.’nin % 42,15 veEdeltech Ltd.’nin %57,85 oranında ortak olduğu İsrail’de faaliyet gösteren Ashdod ile Ramat Negev kojenerasyonsantral projelerinin finansman kapanış töreniİsrail’de gerçekleştirildi. Törene İsrail Enerji Bakanı Uzi Landau,Zorlu Holding ve Zorlu Enerji yönetiminden Ahmet Zorlu, Olgun Zorlu, Ömer Yüngül, Selen Zorlu Melik, Sinan Ak, M.Erdoğan Güneş ile Edeltech Ltd. ve Bank Leumi LeIsrael yöneticileri katıldı.


Zorlu Enerji, Bank Leumi LeIsrael başta olamak üzere finans kurumlarından Ashdod Doğal Gaz Santrali için 355 milyon İsrail Şekeli, Ramat Negev Doğal Gaz Santrali için ise 766 milyon İsrail Şekeliolmak üzere toplamda yaklaşık 1.1 milyar İsrail Şekelitutarında kredi sağladı.


Proje finansman sürecinin tamamlanmasının ardından İsrail’de gerçekleştirilen törende konuşanZorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlukonu ile ilgili yaptığı açıklamada,“Dünyanın en stratejik sektörü olarak önemi her geçen gün artan enerji alanında, yurtiçindeki ve yurtdışındaki yatırımlarımızla başarılı işlere imza atmaya devam ediyoruz. Avrupa, Asya ve Ortadoğu’da enerji talebi hızla artan pazarlarda fırsatları değerlendirerek, bölgesel bir güç konumuna gelmek için projeler geliştiriyoruz. İsrail’de yaptığımız yatırımların bu kapsamda önemli adımlar olduğunu düşünüyoruz.Bu proje ile İsrail’de özel sektör tarafından yapılan ilk kojenerasyon projesinin finansmanını gerçekleştirdik.Zorlu Holding olarakİsrail’de 1 milyar doları aşkın yatırımımız bulunuyor”dedi.Zorlu,önümüzdeki dönemde fırsatları değerlendirerek uluslararası arenada önemli enerji yatırımlarını sürdürmeyi planladıklarını ve İsrail’de, önümüzdeki iki yıl içinde kademeli olarak faaliyete geçirilmesi planlananAshdod ve Ramat Negev doğal gaz santrallerinin yanı sıra Dorad ile toplam 975MW kurulu güce ulaşacaklarını ekledi. 


Zorlu Enerji’nin % 42,15 oranında hissedarı olduğu ve İsrail’de bulunan sanayi tesislerine elektrik ve buhar sağlanması amacıyla kurulan Ashdod ve Ramat Negev doğal gaz santralleri, bölgenin en önemli kimyevi sahalarından Makhteshim ve Agan üzerinde bulunuyor. 55 MW elektrik ve 40 ton/saat buhar üretim kapasitesine sahip Ashdod Energy Ltd. ile 120 MW elektrik ve 70 ton/saat buhar üretim kapasiteli Ramat Negev Energy Ltd. doğal gaz santrallerinin 2014 yılında faaliyete alınması hedefleniyor.


Ashdod ve Ramat Negevdoğal gaz santrallerinin kredi geri ödemesinin %80'i (geri dönüşsüz) kredi, % 20'si ise özkaynak ile finanse edilmiştir. 2014 yılının ikinci yarısında tamamlanması düşünülen projelerin kredi geri ödeme süreci santrallerin işletmeye alınmasından itibaren 18 yıl olup, kredi faizi ise projelerin ratingine bağlı olarak değişkenlik gösterecek ve % 5,75 oranında olacaktır.Projelerin mühendislik, inşaat, satın alma ve lojistik faaliyetleri (EPC) M+W Israel Ltd. Şirketi; operasyon ve bakım hizmetleri ise Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri A.Ş. tarafından gerçekleştirilecektir.


Zorlu Enerji,  800 MW kurulu gücü ile İsrail’deki en büyük yatırımı olan Dorad Doğal Gaz Santrali’ni ise önümüzdeki yıl faaliyete geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Şirketin ülkedeki dördüncü yatırımı olan 100 MW elektrik ve 70 ton/saat buhar kapasitesine sahip olması planlanan Solad projesinin değerlendirme süreci ise devam ediyor.