08 / 08 / 2022

1 dekar kaç metrekaredir? Dekar metrekareye nasıl çevrilir?

1 dekar kaç metrekaredir? Dekar metrekareye nasıl çevrilir?

Dekar, arsa, tarla ve bahçe gibi alanların yüzölçümünün belirlemesinde kullanılan ölçü birimlerinden biridir. Zaman zaman dekarın metrekare hesabının yapılması gerektiğinde ise pek çok kişi 1 dekar kaç metrekaredir? Dekar metrekareye nasıl çevrilir? Araştırması yapmaktadır…Bir alanın dekar cinsinden ölçülen alanının metrekare cinsinden ölçüsünün belirlenmesi için yapılacak oldukça basittir. Dekarın metrekare cinsinden karşılığı 1000 olduğu için dekarın metrekareye çevirme işi kolaylıkla yapılabilmektedir…

1 DEKAR KAÇ METREKAREDİR?

Dekar, halk arasında dönüm olarak kullanılan bir alan ölçüsü birimidir ve dönüm ile eş ölçülere sahiptir. 1 dönüm ise tam olarak 918,393 metrekareye sahipken, bu sayının hesaplamalarda sorunlara neden olması nedeniyle 1945 yılında alınan kararla o günden bu yana 1 dönüm yani 1 dekar 1000 (Bin) metrekare olarak hesaplanmaktadır.

1 dekar kaç metrekaredir? Dekar metrekareye nasıl çevrilir?

Dekar aynı zamanda 30,3 metre en ve 30,31 metre boya sahip bir alanı ifade eder.

Metrik sistemde uzunluk ölçü birimi olarak metre kullanılmaktadır. Haliyle alan ölçü birimi olarak da metrekare veya bunun üst katları olan dekametre, hektometre kullanılmaktadır.