28 / 09 / 2023

10 adımda ev almak!

10 adımda ev almak!

Ev almalı mısınız? Ev almak için geç mi kaldınız? İşte 10 adımda ev almak...Posta gazetesi yazası Özlem Denizmen bugünkü yazısında 10 adımda ev almak konusunu yazdı. İşte Denizmen'in o yazısı...

Bana en çok soru gelen konulardan biri de ev almak. “Özlem Hanım ev alsam mı? Ev almak için geç mi kaldım? Ne kadar ev kredisi çeksem zorlanmam?” Ev satın almak, herkesin hayali ve hayatınızda vereceğiniz en önemli yatırım kararlarından biri. Gelin beraber bakalım da ev alayım derken huzurunuz kaçmasın...

1- AMAÇ NE?: Bu evi hangi amaçla alacaksınız? Oturacak mısınız yoksa yatırım mı? Oturacaksanız evinizin değeri artacak mı? Bu sizin için mantıklı bir satın alma mı olacak? Yatırım için ev alıyorsanız kira değeri artacak mı? O bölgede, apartmandaki ev kiraları ortalama ne kadar? İnternetten araştırın, komşulara bir sorun.

2- EV ARARKEN: Bir araştırmaya göre; ev satın alanların yüzde 40’ı internet, yüzde 33’ü emlakçı ve yüzde 5’i inşaat şirketi ve yüzde 1’i ise yazılı medya ilanları sayesinde ev sahibi oluyor. Siz de hangi araçlarla ev arayacağınızı planlayın.

3- NASIL?: Ev almak için kredi kullanacak mısınız? Cevap ‘evet’se, peşinatınız hazır mı? Geliriniz güvencede mi? Evler, projeler bir yere kaçmıyor. Önemli olan sizin, ailenizin finansal huzuru.

ÖRNEK: 300 bin liralık ev için, 50 bin TL peşinatla, 250 bin TL kredi alırsanız, 10 sene vadede aylık ödeme yaklaşık 3.800 TL’ye geliyor. Bankaların faiz oranı artabilir, aylık ödeme tutarınız değişebilir.

4- NEREDEN?: Almak istediğiniz evin iş, okul, hastane, toplu taşımaya uzaklığı nasıl? Daha önce o bölgede oturdunuz mu, nasıl bir semt? İyice düşünün, araştırın.

5- OLMAZSA OLMAZLAR: Satın alacağınız evde mutlaka olmasını istediğiniz özellikler neler? Liste yapın. Oda sayısı, metrekaresi, otopark, cephe, ısıtma, aydınlatma, kat sayısı, ulaşım özellikleri, markete uzaklığı… Sizin için önemli özellikleri yazın, ev gezerken de bu listeye uygun karar alın.

6- AŞIK OLMA: Elbette almak istediğiniz evi sevmeniz, içinize sinmesi gerek ancak eve aşık olmayın. Çevredeki benzer evlerle ve apartmandakilerle fiyatı karşılaştırın, pazarlık edin.

7- MASRAFLARI DİKKATE AL: Evi almakla masraflar bitmiyor, hem alırken hem de aldıktan sonra illa ki çeşitli masraflar çıkacak. Örneğin eve taşınmadan önce yaptırmak istediğiniz tadilatlar, aylık aidat, yıllık deprem sigortası, vergi… Bu masrafları kalem kalem yazın, bütçenize dahil edin.

8- MANTIK DENGESİ: Önünüzde sizi bekleyen büyük harcamalar var mı? Taşınma, tayin durumunuz var mı? Hayallerinizdeki eve para durumunuz el vermiyor mu? Kendi bütçenize göre olan evleri inceleyin, doğru yer, zaman ve fiyattaysa alın. Gerekirse, ileride daha büyük, istediğiniz muhitte ev alırsınız.

9- EMİN OL: Alacağınız evde hukuki anlamda bir sorun var mı yok mu emin olun. Tapu, bina yapı ruhsatı, evin üzerinde ipotek ya da haciz kararı var mı yok mu, evin emlak vergi borcu var mı sorun. Alacağınız evde kiracı varsa kira sözleşmesini inceleyin. Evin metrekaresi size söylendiği veya tapuda belirtildiği gibi mi? Şüpheleriniz varsa ölçün.

10- ÇEVRESEL FAKTÖR: Almak istediğiniz evin bulunduğu bölgede yoğun kentsel dönüşüm faaliyetleri var mı? Bina kentsel dönüşümle yenilendiğinde sizin aldığınız evde de değer artışı olabilir ancak siz bu evi oturmak için alıyorsanız tekrar yaşayacağınız taşınma sürecini bir düşünün.

YÜZDE 40 

Oturmak için aldığınız evin kredi taksitlerinin gelirinizin yüzde 40’ını, yatırım için alınan ev taksitlerinin gelirinizin yüzde 30’unu geçmemesi finansal huzurunuz için daha iyi olur.

HUZUR 

Evde karı kocanın, ailenin huzuruna paha biçilemez. Hiçbir borç yükü o huzuru bozmaya değmez. Evler bir yere gitmiyor. Ev alacağım diye huzurunuzu kaçırmayın.

DEPREM 

Üç gün önce 17 Ağustos depreminin 21’inci yıldönümüydü. Ancak ne yazık ki ülkemizde her 100 evden sadece 55’inin zorunlu deprem sigortası var. Zorunlu deprem sigortası sizin ve ailenizin geleceğini doğal afetlere karşı güvence altına alıyor. Bu sigortanın fiyatı 100 metrekarelik bir ev için yıllık 37 TL ile 324 TL arasında değişiyor.


Konutta yeni rekorlar özel bankalara bağlı!

Geri Dön