10 yıllık konut satışında faiz tehlikesi!

10 yıllık konut satışında faiz tehlikesi!Konut kredisi faiz oranlarının son dönemde 1,59'a kadar yükseldiği görülüyor. Bugün 100 bin TL konut kredisi çeken bir vatandaş 10 ay öncesine göre faize 60 bin TL daha fazla para ödemek zorunda kalıyor. Bankalardan dertli olan konut sektörü temsilcileri ise 10 yıllık konut satışlarının bitebileceğiYeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, yüksek kredi faiz oranları konut satışlarını düşürmeye devam ederken, vatandaşın da cebini yakıyor. Yüzde 0,92'ye kadar gerileyen konut kredi faizlerinin son dönemde 1,59'a kadar yükseldiği görülüyor. Bugün 100 bin TL konut kredisi çeken vatandaş 10 ay öncesine göre faize 60 bin TL daha fazla para ödüyor. Bankalardan dertli olan konut sektörü temsilcileri ise 10 yıllık konut satışlarının bitebileceği tehlikesine dikkat çekiyor.

 

Geçtiğimiz hafta faizler konusunda Beştepe’de önemli bir toplantı gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankalara tepki göstererek çağrı yaptı. Bir bankanın bilançosunu açıkladığını ve faiz karının 6 milyar TL olduğuna işaret eden Erdoğan “Birileri hala görmezlikten geliyor. Geçenlerde bir banka karını açıklıyor, 6 küsur milyar TL. Biz bu faiz lobisine mi çalışacağız? Birinci derecede Merkez Bankası ve BDDK aktif rol almak zorunda. Siz aktif rol almadıktan sonra, öbürleri istediği gibi at oynatır. Kesinlikle faizde taviz vermeyeceğiz” diye konuştu.

ENDİŞEYE YOL AÇIYOR


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrılarına rağmen bir türlü indirilmeyen mevduat faizleri kredi faizlerini de yukarıya çekiyor. Büyümenin lokomotifi inşaat sektörünü de etkileyen bu durum endişeye sebep oluyor.

60 BİN TL DAHA FAZLA


Geçtiğimiz yıl birçok banka yapılan çağrılara kulak vererek 10 yıllık konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmiş, söz konusu oranlar aylık yüzde 0,92'ye kadar gerilemişti. Ancak Ocak 2018 tarihi itibarıyla 10 yıllık en düşük konut kredisi faizinin aylık oranı yüzde 1,15 seviyelerine ulaştı. Bankalara göre değişiklik gösteren bu oran 1,59 seviyelerine kadar yükseliyor.

 

0,92’lik rakamlar ile konut kredisi kullanan vatandaş, 100 bin TL karşılığında yaklaşık 165 bin TL'lik ödeme yapıyordu. Ancak şu anda 10 yıllık konut kredisi için 1,59’luk faizle 100 bin lira alan kişi ortalama 225 bin TL'lik ödeme yapacak.

10 KREDİ BAŞVURUSUNDAN 6’SINA RET


Yurt dışındaki birçok ülkede konut kredisi faizi yok denecek kadar düşük oranda seyrediyor. Bizde ise ekonomiye sürekli olarak faizle baskı kurulmaya ve ket vurulmaya çalışılıyor. Ayrıca konut kredisi için bankalara başvuru yapıldığında, birçok banka farklı gerekçelerle konut kredisi talebini ret ediyor. Kredi almak isteyen 10 vatandaştan 6’sı ise geri çevriliyor.

KREDİ FAİZLERİ 20 AYIN ZİRVESİNDE


En son 2016 Haziran'da yüzde 1,15 olan konut kredisi faiz oranları aradan geçen 20 ay sonrasında tekrardan bu rakamlara ulaştı.

Mart 2017 tarihinde yüzde 0,92'ye kadar düşen faiz oranları bu aydan itibaren son bir yılda sürekli yükseldi. Geçtiğimiz yılın Nisan ayında yüzde 0,94, Mayıs ayında yüzde 0,96, Haziran ayında yüzde 0,98, Temmuz ayında yüzde 1, Ağustos ayında yüzde 1,04, Eylül ayında yüzde 1,07, Ekim ve Kasım ayında yüzde 1,09, Aralık ayında ise yüzde 1,13'e çıktı. Geçtiğimiz ay ise bu rakam 1,15’lere ulaştı. Söz konusu rakam son 20 ayın en yüksek konut kredisi faiz oranı olma özelliği de taşıyor.

 

KONUT SEKTÖRÜ BANKALARDAN DERTLİ


Konut sektörü temsilcileri, konut kredi faizlerinin son dönemde önemli oranda yükselmesi sebebiyle sektörün olumsuz etkilendiğini belirtiyor. Vatandaşlar da kredi almak için bankalara gittiklerini ancak bankanın oyaladığını veya vermediğini belirtiyor.

Konut almak isteyen vatandaşın kredi sorunu oluştuğu için müteahhitlerin de finansal arayışlara girdiğini söyleyen sektör temsilcileri, bu nedenle ‘seneye öde-5 ay sonra öde’ gibi kampanyalar yapıldığını vurguluyor.

 

10 YILLIK KONUT SATIŞLARI BİTEBİLİR


Bankalar bir yandan da kar oranlarını açıklamaya devam ediyor. Para açısından uzun vadeli yatırımcı da istemiyor. Bunu nedenle umutsuz olduklarını dile getiren gayrimenkul firmaları, faizlerin indirilmesinin hayal olduğunu ama beklenti içerisinde olduklarını belirtiyor. Aksi takdirde 10 senelik konut satışlarının olmayacağı söyleniyor.

HÜKÜMETE ÇAĞRI


Bu sene konut fiyatlarının ortalama yüzde 20 zamlandığını ama oranların daha yansıtılmadığını söyleyen müteahhitler, bankaların olumsuz davranışı nedeniyle zor durumda kaldıklarını belirtiyor. Sektörde durgunluk olduğu, ev almak isteyen vatandaşın da satıcının da beklenti içerisinde olduğu belirtilirken, hükümetin bir an önce duruma el atması bekleniyor.