14 yerli turizmciden 28 yeni otel projesi!

14 yerli turizmciden 28 yeni otel projesi!Turizm sektöründe yatırımlar hız kesmedi. Dedeman'dan Rixos'a Aksoy'dan Limak'a, NG'den Elite World Hotels'e kadar 14 yerli turizm grubu ise yatırımlarına devam edecek. 28 otel, planlama ve yatırım aşamasında.


Akdeniz Çanağı'nın en hızlı gelişen ülkesi olarak öne çıkan Türkiye, Rusya ile yaşanan uçak krizi, 15 Temmuz darbe girişimi, Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde yaşanan terör saldırıları ve Suriye'de yaşanan savaş gibi nedenlerle son yılların en derin krizini yaşıyor. Turizmin son iki yıldan bu yana dip yaptığı bir dönemde ülkemize gelen turistlerin büyük bir kısmını rakip ülkeler İspanya, İtalya, Mısır ve Yunanistan'a kaptırmış durumdayız. Kasa dönem için iç karartan bu tabloya rağmen yerli turizm grupları yatırımlarına devam ediyor.


Antalya ve İstanbul'da biraz toparlanma görülse de turizmde iyi günlerin henüz gelmediği bu dönemde, Limak'tan, Elite World Hotels'e, Ela Quality'e kadar 14 yerli turizm grubu yatırımlarında hız kesmedi.

Bodrum'dan İstanbul'a, Kuzey Kıbrıs'tan, Malpler'e kadar çeşitli yerlerde planlama ve yatırım aşamasında 28 otel yatırımı bulunuyor. 2023'e kadar planlanan yatırımlarla bu sayının 48'e ulaşması hedefleniyor.


POTANSİYEL YÜKSEK


Ela Quality markası ile otel yatırımları yapan Özak Global Holding'in yönetim kurulu başkanı Ahmet Akbalık, İstanbul Zeytinburnu'ndaki Büyük-yalı projesinin içinde 200 odalı otelin inşaatının sürdüğünü, Beşiktaş'taki karma proje içinde yer alan 140 odalı otelin inşaatının da Mart 2018'de başlayacağını söylüyor. Didim ve Dem-re'de yer alan arazilerine de önümüzdeki yıllarda 5 yıldızlı iki resort otel yapma planları olduğuna işaret eden Akbalık, Türkiye ve İstanbul'un her dönem turizmdeki önemini koruyacak olması nedeniyle yatırımlarına ara vermediklerini vurguluyor.


YATIRIMLAR TAM GAZ


Turizm sektörünün ciddi sıkıntılar yaşanmasına karşın yatırımlarına ara vermeden devam ettiklerini belirten NG Hotels Başkanı Hediye Güral Gür, "İstanbul Basın Ekspres'teki 400 odalı 5 yıldızlı otel ve 3 bin 200 kişi kapasiteli kongre merkezimizi 2019'un ikinci yarısında açmayı planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde Afyon ve Sapanca'da iki yeni otel projemiz için çalışmalarımız hızla sürüyor" diyor.

Otelcilikte NG markasını yurtdışına taşımak gibi bir hedeflerinin de olduğunu belirten Gür, yurtdışında da otel arayışlarının sürdüğünü, uluslararası markalı bir otel ya da kendi markalarını yurtdışına taşımak şeklinde bir yatırım olabileceğini vurguluyor.


Yerli grupların planladığı yatırımlar Türkiye'nin çeşitli bölgelerine dağılıyor. Bunlardan biri de Kapadokya bölgesi. Kültür turizminin dünyaya açılan yüzü olan bölgede balon turizmini başlatan, Museum Otel'i kurarak bölgede fark yaratan İndigo Group, önümüzdeki dönemde bölgeyi termal üs haline getirmeyi planlıyor.


Kapadokya'nın sadece Türkiye'nin değil dünyanın en önemli termal turizm merkezi olmaya aday bir yer olduğuna dikkat çeken İndigo Group Genel Müdürü Tolga Tosun, geliştirdikleri üç yeni termal turizm yatırım projesiyle bölgenin gelişimine katkı sağlamak istediklerini söylüyor.


Bodrum, Yalıkavak'ta satın aldıkları 126 dönümlük yarımadada 75 adet müstakil villa, 50 süitten oluşan butik otel ve 150 tekne bağlama kapasiteli bir marinadan oluşacak Epique Island projesini hayata geçirdiklerini söyleyen Aksoy Holding Yönetim Kurulu Üyesi Banu Aksoy Tarakçıoğlu, İstanbul'da da Bodrum'daki konsepte benzer bir projeyi hayata geçirmeyi hedeflediklerini vurguluyor.


YURTDIŞI PLANLARI


Yerli turizm grupları ürün çeşitliliği için yatırım planlarına yurtdışını da eklemiş durumdalar.

Limak Turizm Genel Koordinatörü Kaan Kavaloğlu, Kıbrıs'ın Bafra bölgesinde inşaatı süren 600 odalık Limak Kıbrıs otelini 2018 yılında, Makedonya Üsküp'teki 200 odalık 5 yıldızlı Limak Üsküp Otel yatırımını da 2019 yılında açmayı planladığını söylüyor. Son üç yılda ülkemizin diğer ülkeler ile yaşadığı politik sorunlar sebebiyle turizm sektörünün en hızlı ve en kötü şekilde etkilenen sektör olduğunu hatırlatan Kavaloğlu, kısa ve orta vadede yurtdışına yöneldiklerini vurguluyor.


Basın Ekspres'teki 110 milyon dolarlık yatırımla yaptıkları 400 odalı otellerini 3 Şubat'ta devreye aldıklarını hatırlatan Elite World Hotels CEO'su Unsal Şinik, "Maltepe, Sapanca, St Petersburg'taki üç otelimizin yatırımı devam ediyor. Maltepe 2018 sonunda diğerleri 2019 sonunda faaliyete geçecek. St Petersburg'taki bir diğer arsamızda önümüzdeki yıllarda 60 milyon dolarlık yatırımla 180 odalı bir otel daha 5 yıldızlı bir otel yatırımı daha planlıyoruz" diyor. Önümüzdeki dönemde Almanya, Avusturya, Macaristan gibi ülkelere odaklandıklarını belirten Ünsal Şinik, kârlı buldukları Berlin, Münih, Prag, Viyana ve Budapeşte'ye baktıklarını, zincirlerini yurtdışında da büyüteceklerin söylüyor.


KRİZ NE ÖĞRETTİ?


Krizden edindikleri tecrübelerle pazarlama faaliyet bütçelerini dijital pazarlamaya kaydırdıklarına dikkat çeken Ünsal Şinik, az harcayıp daha çok pazara ulaştıklarını da vurguluyor. Otellerinin bulunduğu Basın Expres, Florya ve Taksim gibi bölgelerdeki ortalama oda fiyatında ve dolulukta geçen yıla göre yüzde 30'luk artışı olduğunu da söyleyen Ünsal Şinik, "Hala turizmin zirve yılı olan 2015 yılını yakalayamadık. 2019'dan sonra kongrelerin gelmesiyle İstanbul daha da iyi olacaktır. Çünkü İstanbul'un yüzde 20'sini kongre ziyaretçileri dalga dalga dolduruyordu. Terör olayı, siyasi girginlik gibi bir şeyler olmazsa 2019-2020'de kongreler geri dönecektir" yorumunu yapıyor.


YATIRIMCILIKTAN İŞLETMECİLİĞE


Yatırımcı kimliğinden işletmeci kimliğine geçen Dedeman Otelleri de yeni otel açmaya odaklandı. Kriz döneminde yatırımlarına ara verme diklerini, bu yıl üçüncü markaları "Smart By Dedemari'ın lansmanını yaptıklarını belirten Dedeman Turizm Genel Müdürü Emrullah Akçakaya, "2023'e kadar 18 adet Smart by Dedeman açmayı planlıyoruz. Buna ek olarak Özbekistan, Gana ve Kamerun'da otel açmak üzere görüşmeler yapıyoruz. Türk iş insanlarının gittiği bölgelerde, Türkiye'nin ekonomik bağlarının faal olduğu coğrafyalarda büyümeyi planlıyoruz. Bu saydığım otellerin hepsinde işletmeci olarak varız. İstanbul, Diyarbakır, Hatay ve Türkiye'nin 7-8 yerinde görüşmelerimiz devam ediyor" diyor.


14 YERLİ TURİZM GRUBUNUN OTEL PLANLARI


1- Turizm grubu: Rixos Hotels

Otel sayısı: 25

Yatırım planları: Güney Marmara'da termal otel yatırımı için görüşmeler yürütüyor. Yurtdışında Gürcistan başta olmak üzere yeni oteller için yer arayışları sürüyor.


2- Turizm grubu: Divan Otelleri

Otel sayısı: 20

Yatırım planları: 132 odalı Divan Express Cizre, 153 odalı Divan Diyarbakır, 121 odalı Divan Express Kayseri, 120 odalı Divan Express Denizli, 130 odalı Divan Cezayir, 143 odalı Divan Express Cezayir, 150 odalı Divan Bağdat olmak üzere 7 yeni otel açacak. 


3- Turizm grubu: Dedeman Otelleri

Otel sayısı: 17

Yatırım planları: 2023'e kadar 18 adet Smart by Dedeman açmayı planlıyor. Buna ek olarak Özbekistan, Gana ve Kamerun ile Türkiye'nin 7-8 yerinde otel açmak üzere görüşmeler yapıyor.


4- Turizm grubu: Limak Turizm Grubu

Otel sayısı: 7

Yatırım planları: Kıbrıs Bafra'da 600 odalı Limak Kıbrıs otelini 2018'de açacak. Makedonya Üsküp'te 200 odalı 5 yıldızlı Limak Üsküp otelini 2019'da tamamlayacak.


5- Turizm grubu: Alkoçlar

Otel sayısı: 6

Yatırım planları: Alkoçlar, önceliğini müşteri memnuniyetine yönelterek bu yıl yaklaşık 60-65 milyon TL'lik yatırım yapmayı planlıyor. Uludağ'da bir de butik otel yapacak.


6- Turizm grubu: Elite World Hotels

Otel sayısı: 6

Yatırım planları: Maltepe'de 115 milyon dolarlık yatırımla 350 odalı 5 yıldızlı, 95 milyon TL'lik yatırımla Sapanca'da 600 odalı 5 yıldızlı, 145 milyon dolarlık yatırımla St. Petersburg'ta 700 odalı 4 yıldızlı üç otelin yatırımı devam ediyor. Gelecekte St. Petersburg'ta 60 milyon dolarlık yatırımla 180 odalı 5 yıldızlı bir otel yatırımı daha planlıyor.


7- Turizm grubu: Bera Oteller Grubu

Otel sayısı: 4

Yatırım planları: Ege Bölgesi'nde yeni bir 5 yıldızlı tesettür oteli yapmak için yer arayışında.


8- Turizm grubu: Görok Turizm ve Maden. A.Ş

Otel sayısı: 3

Yatırım planları: Malplerde 100 milyon dolarlık yatırımla otel hizmeti verecek villalar inşa ediliyor.


9- Turizm grubu: NG Grubu

Otel sayısı: 2

Yatırım planları: Afyon ve Sapanca'da iki yeni otel projesi var. İstanbul'da 5 yıldızlı otel ve kongre merkezi projesi İstanbul Marriott West Hotel & Conference Center'in inşaatı devam ediyor. Yurtdışında da otel arayışları sürüyor.


10- Turizm grubu: Aksoy Holding

Otel sayısı: 1

Yatırım planları: Bodrum Yalıkavak'ta Epique Island projesinde 75 müstakil villa, 50 süitten oluşan butik otel ve 150 tekne bağlama kapasiteli bir marina yapıyor.


11- Turizm grubu: Aktay Otel İşletmeleri (Ela Quality)

Otel sayısı: 1

Yatırım planları: Didim, Demre'deki arazilerine önümüzdeki yıllarda iki tane 5 yıldızlı otel yapacak. İstanbul'da Beşiktaş'ta 140 odalı otel ile rezidans projesi mart 2018'de başlayacak. Zeytinburnu'nda Büyükyalı projesi içinde 200 odalı 5 yıldızlı bir otel inşa aşamasında.


12- Turizm grubu: İndigo Group

Otel sayısı: 1

Yatırım planları: Kapadokya bölgesinde toplamda 165 milyon dolarlık yatırımla yapılması planlanan 5 yıldızlı 3 termal otel yatırımı için izinler alındı.


13- Turizm grubu: Wish More Otel

Otel sayısı: 1

Yatırım planları: 120 milyon TL yatırımla Bayrampaşa'da ilk otelini açan Özkök Ailesi, 2020 yılına kadar Şişli ve Harbiye'de 500 milyon TL yatırımla iki otel daha planlıyor.


14- Turizm grubu: Altınbaş Holding

Otel sayısı: 1

Yatırım planları: 100 milyon dolarlık yatırımla Girne'de 315 odalı 5 yıldızlı otel yapacak.
Ekonomist