1.5 milyon konut satışı hedefiyle yola çıkan inşaatçılar rekor kırmayı hedefliyor!

1.5 milyon konut satışı hedefiyle yola çıkan inşaatçılar rekor kırmayı hedefliyor! 1.5 milyon konut satışı hedefiyle yola çıkan inşaatçılar rekor kırmayı hedefliyor!

1.5 milyon konut satışı hedefiyle yola çıkan inşaatçılar, milyarlık yatırımlarıyla bu yıl rekor kırmaya hazırlanıyor. Patronların radarında, Kağıthane, Halkalı ve Fikirtepe var


1.5 milyon konut satışı hedefiyle yola çıkan inşaatçılar rekor kırmayı hedefliyor!


Belirsizliklerin damga vurduğu 2015'i ekonominin lokomotifi olmaya devam ederek kapatan gayrimenkul sektörü, 2016 hedefine odaklandı. Tek parti iktidarının devamıyla birlikte siyasi belirsizliğin son bulması ve hükümetin mali disiplinden taviz vermemesi sektörün bu yıla ilişkin beklentilerini de güçlendirdi. 1.5 milyon konut satışı hedefi koyan sektör temsilcileri, 2015'te lansmanını yapmadığı projeleri birbiri ardına görücüye çıkarmaya hazırlanıyor. Büyük ölçekli karma projelerin yanı sıra kentsel dönüşüm projeleri de bu yıla damgasını vurmaya hazırlanıyor. Milyar liralık yatırımlarla her kesime yönelik yeni konut projeleri rafa çıkacak. İstanbul'da 2016'da öne çıkacak bölgeler arasında ise Kağıthane, Çekmeköy, Sancaktepe, Başakşehir, Halkalı ve Fikirtepe yer alıyor. 


7 projeyle damga vuracak


DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, "Sultanbeyli'de karma bir projemiz olacak. Büyükdere Caddesi'ne 300 metre mesafede yeni bir konut projesi inşa edeceğiz. Kartal'da yer alan 'DKY Ada' ile 'DKY Sahil' projelerimiz ve Bağdat Caddesi çevresinde yapacağımız 3 ayrı DKY Cadde projemiz ile 2016 yılına güçlü bir şekilde hazırlanıyoruz" diye konuştu. 


1.8 milyarlık yatırım atağı


DAP Yapı da 2016'ya iddialı giriyor. Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, "Validebağ Korusu'na komşu bir konut projesi geliştireceğiz. Kartal'da iki kuleden oluşan bir proje tasarlıyoruz. Taksim Petek projemizi de 6-7 ay sonra bitiriyoruz. Beykoz'da çok özel bir projemiz daha olacak. Bütün bu projeler 1.8 milyar liralık bir yatırım yapacağız" dedi. 


4 proje yolda


Egeyapı, bu yıl 4 farklı proje hayata geçirmeyi hedefliyor. EgeYapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, "Anadolu ve Avrupa yakasında toplam dört farklı bölgede arazi geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Casper ile geliştireceğimiz bu projeyi yılı ilk çeyreğinde satışa çıkaracağız. Ataşehir ve Sarıyer'de dönüşüm çalışmalarımızı da sürdürüyoruz" dedi. 


Gebze'ye 3.500 konut


Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya, "Gebze'de 142 dönüm arazi üzerinde 1 milyar TL'lik bir yatırımla 3 bin 500 konuttan oluşacak projeyi hayata geçireceğiz. Çayırova'da Yapı Kredi'nin teknoloji üssünün karşısında yer alan arazi için şu anda pazar araştırmaları yapılıyor. Bu yıl içinde satışa çıkmayı planlıyoruz" dedi. 


Anadolu'ya açılacak


Halkalı'da bin 412 dairelik Metropark ve Fikirtepe'de iki adadan oluşan bin 185 dairelik Concord İstanbul projelerindeki satışlarını sürdürdüklerini ifade eden Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, "Yılın ilk çeyreğinde bin 500 daireden oluşan Denizli ve 830 daireden oluşan Fikirtepe 3. Ada projelerini satışa sunmayı hedefliyoruz. Ayrıca Kadıköy'deki Suadiye Sahil ile Bağdat Caddesi'nde yer alan 5 ayrı butik projenin satışlarına da hazırlık yapıyoruz" dedi. 


Vadipark geliyor


Artaş İnşaat ve Aydınlı Grubu, İstanbul Kağıthane'de Vadistanbul'dan sonra ikinci projeye başlıyor. Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, "Kağıthane bölgesinin geleceğine inancım tam. Ortak bir girişimle inşasına devam ettiğimiz Vadistanbul ile bölgeye ciddi anlamda bir yatırım yapıyoruz. Aydınlı Grup ile de bölgedeki ikinci projemiz için bir ortaklık kurduk ve Vadipark'ı hayata geçiriyoruz. Çalışmalarımızın büyük bir kısmını tamamladık ve çok yakın bir tarihte de projemizi tüm detaylarıyla lanse edeceğiz" şeklinde açıklama yaptı. 


Sur Yapı için lansman yılı


2016 yılının Sur Yapı için yatırım yılı ve lansman yılı olacağını belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, "Nisan 2016'ya kadar toplamda 2.2 milyar liralık projede bin 844 konut ve ofis projesinin hem satış, lansmanına hem de inşa sürecine başlamayı planlıyoruz. İkisi Sancaktepe'de olmak üzere Topkapı, Koşuyolu, Ümraniye ve Sultanbeyli'de 6 yeni projeye başlayacağız. Bunun yanı sıra Beykoz'da, Ataşehir'de, Gaziosmanpaşa'da ve Ümraniye'de dört adet dönüşüm projesinin çalışmalarını sürdürüyoruz" dedi. Bu haber Dünya Gazetesi'nde şöyle yer aldı:


İnşaat sektörü temsilcileri, 2015'te yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen artan konut satış adedinin 2016'da 1,5 milyona ulaşabileceği görüşünde…


Sektör temsilcileri, 2015'te yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen artan konut satış adedinin 2016'da 1,5 milyona ulaşabileceğini belirtiyor. TÜİK verilerine göre Türkiye genelinde yılın 11 ayında toplam 1 milyon 146 bin 721 konut satılmasını "başarı" olarak niteleyen temsilciler, 2016 beklentilerini AA ile paylaştı.


İstanbul Emlak Komisyoncuları ve Danışmanları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa, yıl içerisinde yapılan iki seçimin ve bu seçimler arasındaki siyasi belirsizliğin yanı sıra Türkiye-Rusya geriliminin ve Türkiye'nin sınır bölgelerinde devam eden karışıklığın ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini söyledi.


Aşa, tüm bu sıkıntılara rağmen konut satışının yılın ilk 11 ayında 11,25 arttığını belirterek, Türkiye'nin lokomotifi olan inşaat sektörünün gelişmekte olan ülkelere kıyasla Türkiye'nin büyümesine daha fazla etki ettiğini dile getirdi. İnşaat sektörünün siyasi istikrar ile ekonomiye gelen güven sayesinde 2016'da yere daha sağlam basacağını vurgulayan Aşa, "Ayrıca halkı tatmin edecek bazı uygulamalar hayata geçerse, biraz daha gerçek alıcı kitlesine uygun projeler üretilirse 2016'da 1,5 milyon konut satışını yakalarız. Bu kesinlikle sürpriz olmaz. 2015 gibi bu kadar sıkıntılı, çalkantılı bir yılda 1 milyon 250 bin gibi bir rakamı yakaladıysak 2016'da 1,5 milyon satış adedinin daha fazlasını bile yakalarız" diye konuştu.


KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik:

Sektör yüzde 4'ün üzerinde büyür


Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik,  2016 yılında yeni bir seçim olmayacağını hatırlatarak, "Ayrıca Rusya, Suriye gibi krizlerin yaşanmayacağını düşünürsek konut sektörü zirve yapacak diyebiliriz" dedi. Bu yıl belirsizliğe neden olacak herhangi bir olay yaşanmazsa satış rakamlarının 1 milyon 300 binin üzerine çıkacağını kaydeden Çelik, 2016'nın sektör açısında iyi bir yıl olacağını dile getirdi. Çelik, "2016 yılı için sektörde yüzde 4 büyüme öngörülüyor. Ama biz bunun çok üstüne çıkıp bir zirve yaşanmasının da mümkün olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.


İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar:

2016, kayıp yıl olmayacak


Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Fethi Hinginar, 2016'nın ilk günleriyle beraber, hükümet programında belirtilen vaatlerin hızla hayata geçmesini umduklarını ve sanayide 2015'te yavaşlayan çarkların 2016'da tekrar hızlanmasını beklediklerini söyledi. Hinginar, "2016, kayıp yıl olmayacak ve Türkiye ekonomisinde yüzde 3,5-4, inşaat sektöründe ise yüzde 2,5-3 seviyelerinde büyüme olacağını öngörüyoruz" ifadesini kullandı. Son yıllarda Irak ve Suriye'nin ardından Rusya ile yaşanan gerginliklerin kendilerini ciddi olarak etkilediğini ve gelecek için endişelendirdiğini anlatan Hinginar, Rusya'nın inşaat sektörü için potansiyeli her geçen gün artan ve ticari ilişkilerin giderek büyüdüğü bir ülke konumunda olduğunu bildirdi. Hinginar, üyeleri arasında Rusya'da projeleri devam eden, yeni projeler için önemli adımlar atmış ve hatta bu ülkede üretim yapan kurumlar yer aldığını belirterek, bu ülke ile yaşanan gerginliğin bir an önce normale dönmesini arzu ettiklerini sözlerine ekledi.


Türkiye Hazır Beton Birliği Başkanı Yavuz Işık:

Hazır beton sektörü 2016'dan umutlu


 Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Başkanı Yavuz Işık, hazır beton sektörünün 2016'dan umutlu olduğunu belirterek, 2015 yılında dünya konjonktüründe yaşanan türbülanslar ile karşılaştırıldığında 2016 yılında daha ılımlı gelişmelerin ortaya çıkmasının beklendiğini söyledi. Işık, "2016 yılında Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz yıl olduğu gibi ortalama yüzde 3'lük bir büyüme ile yılı kapatacağını ve hazır beton sektöründe de önemli gelişmelerin yaşanacağını tahmin ediyoruz" dedi.


Gelecek yıl Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin aldığı portföy yatırımlarında önemli bir daralma gerçekleşmesinin beklendiğini aktaran Işık, "Bu yılın temmuz ayından itibaren Türkiye'ye gelen portföy yatırımlarının ve kısa vadeli sıcak paranın, küresel krizden sonraki en düşük düzeye gerilediğini söyleyebiliriz. Bu noktada Türkiye'nin en büyük emniyet sübabı 'cari açıktaki daralma' olarak öne çıkıyor" diye konuştu. Işık, bu yıl milli gelire oranı yüzde 5'e inmesi beklenilen cari açık oranının, 2016 yılında Türkiye'nin sıcak paraya olan ihtiyacını azaltarak hem büyüme performansı hem de cari denge bakımından diğer gelişme yolundaki ülkelerden pozitif ayrışmasını sağlayacağını bildirdi.


Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

2016, Türkiye'nin yılı olacak


Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, "Kamunun yaptığı İstanbul Yeni Havalimanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, tünel ve diğer önemli yatırımların 2016'da daha da belirginleşmesi sayesinde yurt dışındaki yatırımcıların Türkiye'ye bakışı daha da iyimser bir noktaya gelecek ve yabancıların da katkısıyla konut satışı 1,5 milyon adedin üzerine çıkacak" dedi. Demir, ülke sınırlarında yaşanan sıkıntıların iyiye gideceğini düşündüğünü kaydederek, "Böylece 2016 'Türkiye yılı' olacak. Bu sadece konutta değil sanayide, KOBİ'lerde ve çok sayıda sektörde bizim yılımız olacak" diye konuştu.


 "Konut faiz oranlarının düşmesi şart"


 Konut satışında özellikle orta ve alt gelir grubu için ev kredisinin önemli olduğunu belirten Demir, şu anda oranların yüksek olduğuna dikkati çekti. Demir, "Konut kredisi faiz oranlarının mutlaka ama mutlaka düşmesi gerekiyor. Bu yüksek konut satışı için olmazsa olmaz. Dövizde istikrar sağlanması da gerekli tabi. Ancak kredi oranlarının düşmesi daha önemli. Çünkü faiz oranlarının düşmesi sektörü yüzde 25 canlandırıyor" ifadelerini kullandı.


GYODER Başkan Yardımcısı Haluk Sur:

Yeni reform ve teşviklerle daha iyi rakamlar yakalanır


Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkan Yardımcısı Haluk Sur, belirsizlik ve kararsızlık gibi durumlara rağmen 2015'te güzel rakamların yakalandığını belirterek, bunun 2016 yılına da yansıyacağını söyledi. Sur, "İstikrarın devamının belirgin hale gelmesiyle 2016'da 1 milyon 400 bin arasında satış rakamına ulaşılır. Yeni reform ve teşviklerle daha iyi rakamlar yakalanacaktır. Burada sektörü olumsuz etkileyebilecek gelişmelere karşı da hazırlıklı olmalıyız" dedi.


Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır:

2016, gayrimenkulün yılı olacak


 Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır, 2015'i seçimlerle geçiren gayrimenkul sektörünün yeni yıla yeni hedeflerle girdiğini belirterek, sektörün geçen yıl krizleri iyi yönettiğini söyledi. Konut satış rakamlarının bunu teyit ettiğini aktaran Hışır, "Yılın ilk yarısını hareketli geçiren sektörde seçimler sonrası durgunluk başladı. Döviz fiyatlarında yaşanan dalgalanma ve terör olaylarıyla konut alıcısı bir ara bekle-gör politikası uyguladı, ancak tek parti hükümetiyle ibre tekrar yukarıya işaret etti. Seçimler sonrası yaşanan olumlu hava etkisini tam anlamıyla 2016'da gösterecek. Sektörün önemli oyuncuları 2016 yılını dolu dolu geçirmek için kolları sıvadı. Yeni yılda yüzde 12'nin üzerinde büyümek hayal değil" diye konuştu.