1915 Çanakkale Köprüsü arazi fiyatlarını yükseltti!

1915 Çanakkale Köprüsü arazi fiyatlarını yükseltti!Yapımı devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nün çevresindeki araziler yatırımcıların radarına girdi. Bölgede yer alan arsa ve arazilerin fiyatları yüzde 100'ün üzerinde arttı. 


Çanakkale Boğazı’nda, Gelibolu’ya bağlı Sütlüce ile Lapseki’nin Şekerkaya mevkileri arasında inşaatı devam eden ve 18 Mart 2022 tarihinde hizmete açılması hedeflenen 1915 Çanakkale Köprüsü ile Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi şehrin kaderini değiştiriyor. Hürriyet'te yer alan habere göre; Çanakkale Boğazı’nda Avrupa ve Asya kıtalarını ilk kez bir araya getirecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü, kentin özellikle İstanbul’a olan ulaşım zorluğu tarih olacak. Yazın tatilciler sebebiyle Çanakkale Boğazı’nın her iki yakasında feribot iskelelerinde meydana gelen uzun araç kuyrukları boğazı geçiş süresini uzatıp çileye haline gelirken kış aylarında olumsuz hava koşulları da yine deniz ulaşımını engelliyor ve İstanbul’a olan ulaşımı güçleştiriyordu. Köprü ile beraber ulaşılması güç bir şehir olmaktan çıkacak olan Çanakkale, büyük şehirlerin kalabalığından ve stresinden uzaklaşmak isteyenlerin radarına girdi. 

1915 Çanakkale Köprüsü’nün inşa edildiği Lapseki ve Gelibolu ilçeleri ile çevrelerindeki köylerde yer alan arsa ve tarlalar, özellikle İstanbul’da yaşayanlar tarafından büyük ilgi görüyor. 1915 Çanakkale Köprüsü, yalnızca Gelibolu ve Lapseki’deki arsa ve tarla fiyatlarını değil, şehrin tamamındaki gayrimenkullerin fiyatının yükselmesine sebep oldu. Yaşanılabilir en iyi kentler arasında görülen Çanakkale’ye talebin artması sebebiyle arsa, tarla ve ev fiyatları her geçen sene katlanarak yükseldi. Ancak emlakçılar, gayrimenkul fiyatlarının halen alınabilir düzeyde olduğunu ve alanların da kesinlikle zarar etmediğini söylüyor. 

1915 Çanakkale Köprüsü arazi fiyatlarını yükseltti!

’DEPREM KÜÇÜK ARZİLERE TALEBİ ARTIRDI’

Çanakkale Elektrik ve Elektronikçiler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nda emlakçıları temsil eden Emine Özcan, gayrimenkul fiyatlarının anormal bir şekilde arttığını dile getirdi. Çanakkale’ye çok fazla talep olduğunu söyleyen Özcan, şunları söyledi: 

"Hatta depremden sonra küçük arazilere daha fazla talep var. Konut olarak da gayrimenkul piyasası olarak da alanın hiçbir şekilde zarar etmeyeceği bir ildeyiz. Güzel ve özgür bir şehirdeyiz. Köprü yapıldıktan sonra tabi ki İstanbul'a ulaşım kısalacak. Geçiş güzergahı olduğumuzdan dolayı bir talep oluştu. En büyük faktör de İstanbul'un çok yoğun olması. İnsanlar daha rahat, daha güzel bir yerde yaşamak istiyor. Doğalgaz geldiğinden dolayı yazlık bölgelerimiz olan Dardanos ve Güzelyalı'da fiyatlar yüzde 100 oranında arttı. Ama ona rağmen talep hala devam ediyor ve edecek. Güzelyalı'daki yazlık fiyatlarımız bundan bir yıl önce 350 bin lira civarındaydı. Şu anda yüzde 100 artış ile 700-750 bin civarında. Arsa talebi var, ona rağmen arsamız yok. Yok satıyoruz. İlimizin her tarafı için durum aynı. Karacalar köyü mesela çok uç noktamız, orada da talep var. Lapseki, İntepe ve Bayramiç'te de var. Bayramiç'te kır olan arazilerimizin dönüm fiyatı bile yüzde 300 arttı. Konutta yüzde 100, arazilerde yüzde 150 civarı artış var. Konutta da arazide de Çanakkale'den yer alan kesinlikle zarar etmiyor. Yüzde 100 kazanıyor. En fazla 1+1 de taleplerimiz var. Şehir merkezinde 200 bin liranın altında asla yok. Bunlar geçen yıl 100-110 bin civarındaydı. 2+1lerimiz kent merkezinde 400 bin lira civarı hatta üzerindeydi. 3+1lerimizin fiyatı ortalama 650 bin ile 1 milyon 200 bin lira arası."

1915 Çanakkale Köprüsü arazi fiyatlarını yükseltti!

YATIRIMCI TALEPLERİ ÇOK FAZLA

1915 Çanakkale Köprüsü’nün Avrasya yakasında yer alan Lapseki ilçesinde hizmet veren Burhan Kaya ise, "Lapseki konum itibariyle hemen boğazın karşı tarafında kalıyor. 1915 Çanakkale Köprüsü geçiş güzergahında. Arazi satışları bölgemizde hızla devam etmekte. Bölgemize Türkiye'nin her tarafından yatırımcı talepleri çok fazla geliyor. Gerek arsa gerekse tarla olarak. Burada arazi fiyatları her geçen gün değişkenlik gösterse de yine de 2016dan sonra hali hazırda alınabilecek fiyatlar her zaman devam ediyor. Köprü yapımı başladıktan sonra tarlada dönüm, arsada metrekare birim fiyatları olarak değerlendirirsek eğer; yüzde 150nin üzerinde, kimi yerde yüzde 200 ve yüzde 300lere ulaşan değer artışı yaşanmakta. Bu artışlar mümkündü oldu ama hala alınabilecek seviyede. Hala talep var. Türkiye'nin hemen hemen her yerinden talep var, gelmeye de devam ediyor. Biliyorsunuz pandemi de çok etkiledi. Örneğin 5 ila 10 arası dönüm fiyatı değişirken, bugün bölgemizde Lapseki'nin köyleri dahil olmak üzere en düşük tapu; dönümü 5 bin liradan başlayıp, boğaz yakasına geldiğimizde 300 bin liraya çıkar oldu. 50 ila 55 lira olan arsa metrekareleri de şu an en düşük köy merkezleri dahil olmak üzere metrekaresi 100 liradan boğazın konumuna göre maksimum 2 bin liraya kadar değişiyor. Köprü bittikten sonra fiyatların, köprünün öncesindeki vaatlerin üstüne çıkacağını düşünüyoruz. Bölge sürekli artış gösterecek. Bu bölge proje bölgesi. Bölgede proje bitmiyor. Çanakkale yatırım açısından sürekli artış gösteren bir bölge" dedi.

1915 Çanakkale Köprüsü 2 ay erken açılacak!

1915 Çanakkale Köprüsü konut fiyatlarını uçurdu!