1915 Çanakkale Köprüsü finansmanı için bankalar sırada!

1915 Çanakkale Köprüsü finansmanı için bankalar sırada! 1915 Çanakkale Köprüsü finansmanı için bankalar sırada!

1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye'ye olan güvenin bir kez daha somut örneği olmayı başardı. 

Geçtiğimiz yıl köprü için gerçekleştirlen ihalede dünya devleri köprüyü yapmak için yarışırken, cuma günü Ankara'da yerli ve yabancı bankalardan oluşan bir konsorsiyum köprünün inşası için 2-3 milyar dolar arasında bir kredi verecekler. Katılımcı bankalar ve son rakamın cuma gününe kadar netlik kazanacağı söyleniyor. 

Sabah Gazetesi'nden Barış Şimşek'in haberine göre; Türkiye'nin vizyon projelerinden olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve bağlantı yolları ihalesini geçtiğimiz yıl 10 milyar 354 milyon 576 bin 202 lira proje bedeli ve 5,5 yıllık yapım süresi dahil olmak üzere 16 yıl 2 ay 12 gün ile en kısa süreyi veren Daelim- Limak - SK- Yapı Merkezi OGG kazanmıştı. 

Güney Kore ve Türk firmalarından oluşan konsorsiyum geçtiğimiz yıl 18 Mart'ta da 1915 Çanakkale Köprüsü'nün temelini devletin zirvesinin katılımı ile atmıştı.

GÜVENLİ LİMAN TÜRKİYE
Moody's'in not indirimine rağmen atılacak imza, Türkiye'ye duyulan güveni bir kez daha gözler önüne sermiş olacak. İmza töreninin ardından 18 Mart Pazar günü ise Çanakkale'de önemli bir tören gerçekleşecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılacağı tören ile birlikte 1915 Çanakkale'nin deniz tarafına ilk kazıklar çakılacak.