1915 Çanakkale Köprüsü'nde kule blokları yükseliyor!

1915 Çanakkale Köprüsü'nde kule blokları yükseliyor! 1915 Çanakkale Köprüsü'nde kule blokları yükseliyor!

Tamamlandığında "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanını alacak, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle "simgelerin köprüsü" olacak 1915 Çanakkale Köprüsü'nün kule bloklarının köprü ayaklarına montajı başladı.Gelibolu ilçesi Sütlüce ve Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkileri arasında inşası devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ıslak havuzdaki kule kesonlarında, çelik şaft montajı çalışmaları da tamamlandı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Köprünün Avrupa yakasında yer alacak kule kesonlarını batırma çalışması 9 Mayıs tarihinde yapıldı.

Asya yakasında, Lapseki'nin Şekerkaya mevkisinde yerleştirilecek kesonun batırılması için ise 25 Mayıs'ta, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan'ın da katılımıyla tören gerçekleştirildi.


Törenden sonra batırma çalışması başlayan, 74 metre genişliğinde, 83,3 metre uzunluğunda, 20 metre yüksekliğinde ve 54 bin 800 ton ağırlığındaki Asya yakasındaki kule kesonu saatte 40 santimetre batma hızıyla yaklaşık 24 saatte dip montajına ulaştı.

Köprünün çelik imalatını gerçekleştiren Çimtaş tarafından Bursa'nın Gemlik ilçesinde üretilen köprü kule bloklarının 4 adetten oluşan ilk kısmı bitti. Her biri 800 ton ağırlığındaki 4 kule bloku "1915 Çanakkale Köprüsü" şantiye alanına deniz yoluyla geçen ay ulaştırıldı.

Bölgeye taşınan bloklardan ikisi Avrupa, diğer ikisi ise Asya yakasında ayak bölümündeki çalışmaların tamamlanmasından sonra yerlerine monte ediliyor.

Montaj çalışmaları sırasında gemilerin pervane suyundan oluşan dalgaların çalışmaları engellememesi amacıyla Çanakkale Boğazı çift yönlü ve tek yönlü olarak bazı günler transit gemi geçişlerine kapatıldı. Zorunlu geçiş yapması gereken gemilerin kaptanlarına ise düşük hızda seyretmeleri uyarısı yaptı.

Köprünün diğer bloklarının imalatının sürdüğü, tamamlanmalarının ardından Çanakkale'ye gönderileceği belirtildi.

Çimtaş tarafından sürdürülen çalışmalar kapsamında, 1915 Çanakkale Köprüsü'nde toplamda 90 bin tonu bulacak çelik kule ve çelik tabliye imalatı yapılacak.

1915 Çanakkale Köprüsü

Çanakkale Köprüsü, tasarımındaki inceliklerle de dünyada bir ilk olacak. Köprünün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak. Her iki yakada 333 metre yüksekliğindeki kulelerin üst kısmı da Seyit Onbaşı'nın Çanakkale Savaşları'nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek biçimde yapılacak.


2023 metre orta açıklık, 770'er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle, Çanakkale Boğazı'nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğunun 4 bin 608 metre olması planlanıyor.

"2x3" şeritli hizmet verecek köprünün tabliyesinin genişliğinin 45,06 metre, yüksekliğinin de 3,5 metre olduğu bildirildi.

Tabliyenin her iki tarafında bakım onarım amacıyla kullanılacak yürüme yolları inşa edilecek. Köprü için 2 yaklaşım viyadüğü, 4 betonarme viyadük, 10 alt geçit köprüsü, 33 üst geçit köprüsü, 6 köprü, 43 alt geçit, 115 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, 2 bakım işletme merkezi, 6 ücret toplama istasyonu yapılacak.


1915 Çanakkale Köprüsü'nün 18 Mart 2022 tarihinde tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.

 

Çanakkale Köprüsü'nün destek yapılarının imalatına başlandı!