2. el konut taleplerinde vatandaşa yeni destekler sağlanmalı!

2. el konut taleplerinde vatandaşa yeni destekler sağlanmalı! 2. el konut taleplerinde vatandaşa yeni destekler sağlanmalı!

Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken konut kredilerindeki faiz oranlarının düşmesiyle konut fiyatlarının artamaya başladığını söyledi.Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken konut kredilerindeki faiz oranlarının düşmesiyle konut fiyatlarının artamaya başladığını belirterek, “Kimse faiz indirimlerinden faydalanıp fiyatları yukarı çekmemeli” dedi.

Ankahaber'de yer alan habere göre, yazılı açıklama yapan Bendevi Palandöken, Haziran ayında faizlerin düştüğünü ve konut satışlarının arttığını anımsatarak “Haziran ayında konut satışları önceki yıla göre yüzde 209 arttı. Haziran’da satılan konutların yüzde 68’i ikinci el konutlar oldu. İkinci el konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 245 artarak 131 bin 380 oldu. Talep artışı ise fırsatçıların işine yaradı. Özellikle ikinci el konut fiyatları yüzde 30 ila 40 arasında artış gösterdi. Ancak ikinci el konuttaki avantajlı faiz uygulaması yavaş yavaş azalmaya başlarken konut fiyatları aşağı düşmeli” dedi.

Bendevi Palandöken ikinci el konuttaki faiz indirimlerinin cazibesini yitirdiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “İkinci el konutlarda büyük bir artış gösteren fiyatlar bir an önce normale dönmeli. Çünkü bu artış adeta sabun köpüğünü andırıyor. Nitekim ikinci el konut satışlarında bankalar tarafından uygulanan faiz indirimleri cazibesini kaybetmeye başladı. Temmuz ayının ortasından itibaren bankaların ikinci el konutlar için uyguladığı vade oranı 0.74’ten 0.79’lara çıkarıldı. Geri ödemesiz dönem ile kredilerin süresi aşağı çekildi.”

Palandöken konut satışlarının normale dönmesi için faiz indirimlerinin tek başına normale dönmeyeceğini, fiyatların da eski seviyelerine düşmesi gerektiğini belirterek, “Piyasanın al üst olmaması için konut fiyatlarındaki artış dengelenmeli. Bankaların yaptığı faiz indirimine destek olarak mülk sahipleri ve firmalar da konut fiyatlarında makul oranlarda indirime gitmeli. Ev sahibi olmak isteyen vatandaşlarımıza fırsat oluşturmak ve piyasaları harekete geçirmek için kampanyalar düzenlenmeli” diye konuştu.

 

Konut kredisi çekecekler bu 10 maddeye dikkat!