2 milyon dolara dört mevsim balkon keyfi

2 milyon dolara dört mevsim balkon keyfi

Cam aralarında doğrama olmadığı için manzaranın bozulmamasını sağlayan katlamalı balkon kapama sistemleri, hızla yaygınlaşıyor.
CAM aralarında doğrama olmadığı için manzaranın bozulmamasını sağlayan katlamalı balkon kapama sistemleri,A nkara'dan sonra İstanbul'da da hızla yaygınlaşıyor.


 Son 3 yıl içinde 2 milyon dolarlık pazar hacmine ulaşan bu sistem, balkonlardan dört mevsim yararlanılmasını sağlıyor. Kışın camla kapatılan balkonlar, yazın tamamen açılabiliyor. 10 metrekarelik bir balkonun 1200 YTL ile 1800 YTL arasında değişen fiyatlarla kapatılmasını sağlayan sistemin en önemli özelliği, estetiği bozmadan panoramik görüntü sağlaması oluşturuyor..


Ankara'nın ardından, İstanbul'a sıçrayan katlamalı cam kapama sistemleri, son üç yılda 2 milyon dolarlık hacme ulaştı. Balkon keyfinin dört mevsim yaşanmasını sağlayan bu sistemler, yazın açılıp, kışın kapanma özelliği sayesinde PVC ve Aliminyum pencere sistemlerinin de bir anda rakibi oldu. 2007 yılında yüzde 17 oranında büyüyen sektör, bu yıl yüzde 25 büyüme oranını yakalamayı hedefliyor. Apartman dairelerinde balkonların kış bahçelerine dönüşmesini sağlayan bu sistem, estetik görünümü ve pratik kullanımı sayesinde balkonları atıl alan olmaktan kurtarıyor. Darbelere dayanıklı 8 ile 10 milimetre temperli veya lamine camdan oluşan bu sistemlerin bakımı ve temizliği de kolay gerçekleşiyor.


Sistemin önde gelen firmalarından Babil Cam Balkon'un Genel Müdürü Sedat Gökkaya, yeni gelişen bu sektörün gayrimenkul sektörüne paralel büyüdüğüne dikkat çekerek, bu yıl yüzde 25 oranında büyüme beklediklerini kaydetti. Türkiye'de cam balkon sistemlerinin alıcı kitlesini, yeni yapılmış, güvenlikli ve sosyal imkanlara sahip, üst, orta ve orta altı gelir gruplarına ait konutlar oluşturuyor. Gökkaya, cam balkonun tercih edilme nedenlerini, "Sistem, hayatın büyük bölümünün geçtiği evlerin daha işlevsel kullanılmasını sağlıyor. Evin parçası olan balkonların sadece yazın kullanılan alanlar olması rahatsız edici. Cam balkon kapama sistemi sayesinde, binanın dış görünüşü güzelleşiyor, balkonlar atıl kalmaktan kurtuluyor, evler soğuk ve sıcağa karşı tampon özelliği kazanıyor. Küçük çocukların da emniyeti sağlanıyor" şeklinde sıraladı.


her türlü ortamı kapatıyor


Katlamalı cam balkon sistemleri, alüminyum profil ve temperli cam malzeme kullanılarak gerçekleştiriliyor. Geniş renk seçeneği ve ürün yelpazesiyle kullanıcılara her türlü ortamı kapama olanağı sağlanıyor. Kullanım alanı son derece geniş olan bu sistemler, güzel hava şartlarında kaydırılarak köşelerde iç içe toplanması sağlanıyor. Böylece, hiç kapanmamış gibi mekanlardan yararlanılmasını sağlıyor. Rüzgar, yağmur, kar, toz gibi kötü hava koşullarında ise açılarak balkonların kapatılarak, kullanılmasını sağlanıyor.


Tüketicilerin dayanıklı, kullanımı kolay, estetik, teknik ve uygulama açısından kaliteli sistemleri tercih ettiğini ifade eden Sedat Gökkaya, camların açılıp kapanma sırasında kirlenmesini önleyen profile monte edilmiş plastik tutamaklar ve işlevsel olmasını sağlayan balkonu havalandırmada kullanılan özel havalandırma aparatları sayesinde teknik özellikleri yüksek ürünlerin yeni trendler arasında yer aldığını belirtti.


100 konuttan 18'i talep edecek


Cam Mekan'dan Ercan Hiçyılmaz ise, son yıllarda inşaattaki büyümeye paralel olarak cam kapama sektörünün ivme kazandığını ifade ederek, geçen yıl yüzde 17 oranında büyüyen sektörün bu yıl yüzde 25 oranında büyümesinin beklendiğini kaydetti. Hiçyılmaz, Türkiye'de arz talep dengesine bakıldığında her 100 konuttan 18'inde cam kapama sistemlerine talep gelebileceğini belirterek, şunları söyledi: "Cam mekan, cam kapama sistemleri, görüntü ve estetiğin önem kazandığı tüm mekanlar, kullanım alanının çok dar olduğu, temizlik açısından tehlike gösteren cam dış temizliğinin yapıldığı yerler, yazın açık kışın kapalı tutulmak istenen bölmeler ve gürültünün yüksek şiddette olduğu alanlarda kullanılıyor. Cam kapama sistemlerinin, istenen yönde istenen bölümü kapama veya tamamen açabilme yeteneği nedeniyle pek çok yararları bulunuyor.


Teraslara da uygulanıyor


Cam kapama sistemleri, balkon ve bahçelerin yanısıra teraslarda da uygulanıyor. FTS Cam Balkon'un Yöneticisi Tayfun Büyük, teraslarda çatıyla balkon arasında kalan kısımların tamamen kapatılabildiğini, cam kapamada renkli ve siyah cam seçeneklerinin de bulunduğunu anlattı. Cam kapamanın sektörleşme aşamasında bulunduğunu dile getiren Büyük, şu bilgileri verdi:


"Cam balkonlarda kanatlar katlanarak açılabiliyor. Yazın ise tamamen açılarak balkon eski haline dönüştürülebiliyor. Balkonu ve evi koruyan camlar arada doğrama olmadığı için manzarayı da bozmuyor. 10 metrekarelik bir balkon için toplam maliyeti 1200 YTL ile 1800 YTL arasında değişiyor."


(www.hurriyetemlak.com)