Çukurova Balkon

20 ildeki hazine arazileri satılacak!

20 ildeki hazine arazileri satılacak! 20 ildeki hazine arazileri satılacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Beştepe'de açıkladığı 100 Günlük Eylem Planı kapsamında taşınmaz yönetimine yönelik önemli kararlar alındı. Plana göre tahsisli hazine arazileri ekonomiye kazandırılacak.


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk 100 günlük icraat planını açıkladı. Plana göre, kamu taşınmaz yönetime yönelik önemli kararlar alındı.

20 ilde çalışmalar başladı

Dünya Gazetesi'nden Mehmet Kaya'nın haberine göre, aralarında tatil köyü, lojman, sosyal tesis, bina gibi taşınmazların da bulunduğu 20 ilde, Hazine’ye ait tahsisli taşınmazlar satılacak yada kiraya verilecek. Taşınmazların tahsisi kaldırılacak ve Hazine'ye devri yapıalcak. Böylece atıl durumda olan araziler ekonomiye kazandırılacak.

Araziler uygulayıcı kuruluşlara devredilecek

Hazine’ye ait hızla tespit edilen arsa ve araziler turizm ya da sanayi alanı, ticari alan vb. olarak değerlendirmek üzere uygulayıcı kuruluşlara devredilecek. Belirlenecek atıl taşınmazlar arasında çeşitli kamu kuruluşları tarafından daha önce inşaat için tahsis edilen ancak herhangi bir inşaat yapılmayan şehir merkezlerindeki kuruluşlar, lojmanlar ve dinlenme tesislerinin olduğu açıklandı.

13 bin kilometrekare hedefi

Kamunun getirisi yüksek taşınmaz yönetim araçlarından olan tescil harici alanlarla ilgili olarak 13 bin kilometrekare alana yönelik bir hedef konuldu.  Uzmanlar, tescil harici alanların Hazine’ye ait olmakla birlikte tescil edilmeyen alanlar olduğu, bunların atıl vaziyette de olabileceğini ifade etti.

Şehirlere yakın birçok tescil harici alanın olduğunu belirten uzmanlar, Bu alanların konut, turizm, sanayi-ticaret, tarım için kullanıma açılması, kullanan varsa satış ya da kiralamasının yapılmasıyla ilave gelir sağlanabileceği açıkladı.