200 bin dolara 5 yıldızlı otel odası

200 bin dolara 5 yıldızlı otel odası 200 bin dolara 5 yıldızlı otel odası

Hoffmann İnşaat, Maslak'ta yaptığı otelden cebinde 200 bin doları olan herkese oda satıyor.

İlk kez uygulanan sistem ile 22 metrekarelik odanın yıllık 20 bin dolarlık kira getirisi garanti

BUTİK inşaatlar yapan Alman Hoffman şirketi, Türkiye'de ilk kez uygulanan modelle 5 yıldızlı otel odalarının mülkiyetini satmaya başladı. Projenin ilk örneği olan Ramada İstanbul Maslak otelinin inşaatına başlayan Hoffmann, 342 odalı otelde 171 odayı satışa çıkardı. 200 bin dolara satılan 22 metrekarelik oda tekrar Hoffmann'a kiraya veriliyor. Şirket oda için yılda 20 bin dolar kira ödüyor. Hoffmann İnşaat Satış Müdürü Kaan Gerçek `Şu anda 100 odamız kaldı. Yüzde 40'ı peşin gerisi taksitle satışa sunduk. Odaların mülkiyeti alan kişinin üzerine oluyor. Biz geri kiralayarak onlara 20 bin dolarlık kira geliri garantisi veriyoruz' dedi.

10 YILDA AMORTİ EDİYOR

İSTANBUL'DA bir evin kira geliriyle kendini 17 yılda amorti ettiğini söyleyen Gerçek, `Bu gözönüne alınırsa, bizim sistemle yatırım 10 yılda kendini amorti ediyor' dedi. Maslak'ta Ramada oteller zincinin işleteceği otelin boş kalması gibi bir durumun söz konusu olmadığını söyleyen Gerçek `İstanbul'da 85 bin yatak kapasitesi var ve bir 85 bin yatağa da gereksinim bulunuyor. Otelimiz de işadamlarına dönük olduğu için boş kalması imkansız. Boş kalsa bile kira geliri garanti' dedi. Gerçek, çok sayıda oda almak isteyenlerin de olduğunu belirterek ikinin üzerindeki taleplere yanıt vermediklerini söyledi.

ARAPLAR'IN İLGİSİ BÜYÜK

OTEL odalarından bankacılar, profesyonel yöneticiler ve Arap yatırımcıların aldığını söyleyen Gerçek `Belli bir süre sonra oda fiyatlarına yapılan her zamla kiralar da artıyor' diye konuştu.

Hoffman 15 yıldır Türkiye'de

HOFFMANN İnşaat'ın Türkiye'de daha çok butik projeler yaptığını ve kendi müşteri kitlesini yarattığını söyleyen Gerçek `Öyle ki sektörün krizde olduğu son iki yıl içinde yaptığımız tüm projelerde satış sıkıntımız olmadı. Kemerburgaz'da yaptığımız Göktürk projesinde 100 günde 100 daire sattık' dedi. Şirketin sahibi Klauss Hoffman'ın 15 yıldır Türkiye'de faaliyet gösterdiğini ve oğlu ile birlikte şirketi yönettiklerini söyleyen Gerçek `Türkiye'de yapılan yatırımlarla şantiyelerde binlerce kişiye istihdam sağlıyoruz. A ve A üzeri gelir grubuna hitap ediyoruz. Çok sayıda konutun olduğu projeleri inşaa etmeye de pek sıcak bakmıyoruz' dedi.

2010'da bitecek

KAAN Gerçek, bu modelin Condo Kiralama Sistemi olarak Batı'da uygulandığını söyledi. Gerçek, 2010 yılında bitirilmesi planlanan otelin 25 milyon dolara malolacağını belirterek, bu tarz başka projelerin gündeme gelebileceğini de söyledi. Gerçek `Bu sistemde proje finansmanı da sağlanıyor. Gerçi Hoffmann olarak yapılan her projenin parası özkaynak olarak hazır durumda bekletiliyor' dedi.