2012'nin yeni projeleri! 75 bin liraya!

2012'nin yeni projeleri! 75 bin liraya!2011'i başarılı satış grafikleriyle tamamlayan inşaat ve gayrimenkul geliştirme şirketleri 2012'ye yeni projelerle girdi


 

İnşaat ve gayrimenkul şirketleri 2012'ye yeni bir sayfa açarak başlayacak. Devam eden projelerinin yanı sıra yeni projelerinde özellikle de kentsel dönüşüme odaklanacak olan şirketler bu yıla ceplerinde yeni projelerle girdi. 2012 için yatırımlarda hız kesmeyen şirketleri ilk yarı ile ilgili projelerini tamamladı. Sıra temel atmaya ve satışlara başlamaya geldi. Dumankaya İnşaat'tan Teknik Yapı'ya Sur Yapı'dan Avrupa Konutları'na kadar 2011'i başarılı satış grafikleri ile tamamlayan pek çok şirket 2012'de de büyük montanlı projelere devam edecek. Bazıları kentsel dönüşüm alanlarında fırsat ararken Anadolu Yakası'nın yıldızları Avrupa'da geliştirecekleri projelerle bu yıla devam edecek. Konut faizlerindeki yüksek seyire rağmen tüketici taleplerinin devamı şirketleri umutlandırırken bu sene konut fiyatlarında yüzde 10 civarında artışlar bekleniyor.

Tuzla'ya 476 konutluk çınarlı Bahçe geliyor

İşž GYO

İşž GYO, 2012 yılından itibaren ilk defa sadece konuttan oluşan bir projeye başlıyor. Temelleri 2011'in sonlarında atılan çınarlı Bahçe projesinde 476 konut yer alacak. Grubun Tuzla'da hayata geçireceği ve 5 bin kişinin çalışacağı Teknoloji ve Operasyon Merkezi projesinin tamamlayıcısı olacak projede daire fiyatları 180 bin ile 475 bin TL arasında değişiyor. İki ay önce tanıtımlara başlayan şirket şimdiden satışların yüzde 65'ini tamamladı. Eski İstanbul Porselen Fabrikası arazisi üzerinde 41 bin metrekare alanda hayata geçirilen projedeki dairelerin büyüklükleri 58 metrekare ile 211 metrekare arasında değişiyor. İş GYO Genel Müdürü Turgay Tanes, projede iki ay önce satışlara başladıklarını ve şimdiden yüzde 65'inin satışının tamamlandığını söyledi. Satın alanların yüzde 25-30'unun İş Bankası çalışanları, yüzde 10'unu ise iştirak çalışanlarının oluşturduğunu söyleyen Tanes, ortalama metrekare fiyatının 2 bin 500 TL olduğu projede mevcut fiyatların 9 Ocak tarihine kadar geçerli olacağını söyledi. Projedeki aidatların metrerake fiyarı ise 2.5 TL civarında olacak. Ana yükleniciliğini Mesa Meksen A.şž.'nin üstlendiği projeye özel olarak İş Bankası 0.99 ile 1.02 arasında değişen faiz oranları uygulayacak. Proje Ağustos 2013'e tamamlanarak sahiplerine teslim edilecek. İş GYO bunun yanı sıra Tuzla'da yapacağı Operasyon ve Teknoloji Merkezi ile birlikte hemen yanındaki arazide 4 veya 5 yıldızlı bir otel ve ofis projelerini de hayata geçirecek. Tanes, üç projedeki toplam yatırım tutarının 300 milyon dolar olacağını söyledi.

Dört projeyle 2012'de 2 milyar ciro hedefliyor

Avrupa Konutları

2011'i hedeflerinin üzerinde kapatan Avrupa Konutları 2012'de dört yeni projeye başlayacak. 2011'de 2 bin adet konut satışı ve 715 milyon TL hasılat elde ettiklerini belirten Avrupa Konutları Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman çetinsaya, dört yeni projeyle ciro hedeflerini 2 milyar TL'ye çıkarttıklarını anlattı. çetinsaya, ocak ayında 644 konutluk Ispartakule 3 projesine başladıklarını yılın ilk çeyreğinde 468 konutluk Maslak projesine de start vereceklerini açıkladı. Grup 2012'de Keleşoğlu, Aydınlı ve Afk firmaları ile ortak olarak Kağıthane Cendere Vadisi içerisinde 5 bin konut, AVM, otel ve ofislerden oluşan karma bir projeye de başlayacak. Ayrıca Halkalı'da Mesa, Kantur-Akdaş, Artaş ve Öztaş konsorsiyumuyla 4 bin konut, doğa ve eğlence parkı, alışveriş merkezi, otel, ofis ve fuar alanının da bulunacağı bir projenin de temelini atacak.

2 milyar dolar yatırım hedefi

Sur Yapı

SUR Yapı 2012'de beş yeni projeyi gündemine aldı. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Kağıthane'de bir AVM, Güneşli'de konut ve AVM, Beykoz'da Boğaz manzaralı lüks apartman, Bayrampaşa'da konut ve AVM ile İzmir'de Torunlar Grubu ve Hayat Kimya ile rezidans, marina, ofis ve AVM'den oluşan yeni yatırımlara başlayacaklarını anlattı. Grup, yapımı devam eden ve bu yılın ilk yarısında başlayacakları projelerle 2 milyar dolar civarında yatırım planlıyor. Kağıthane'de planlaması devam eden AVM'nin inşatına ilk çeyrekte başlayacaklarını ve kiralamaların da yüzde 30'unu şimdiden tamamladıklarını belirten Elmas, İzmir'de yapacakları dev proje için izin sürecinin son aşamaya geldiğini, mimari bir yarışma açtıklarını ve projeyi  İzmir  Büyükşehir Belediyesi'ne sunarak son aşamaya getireceklerini kaydetti. Grubun 2012'de Bayrampaşa'da başlayacağı rezidans, alışveriş merkezi ve otelden oluşacak karma proje Demirkapı ile Bayrampaşa metro istasyonlarını birbirine bağlacak. Elmas, bu projede yatırım tutarının 550 milyon dolar olacağını açıkladı. Güneşli'de başlayacakları projenin ise 500 daire ve AVM'den oluşacağını söyleyen Elmas, 200 milyon dolar yatırım öngördüklerini anlattı. Grubun Beykoz'da gerçekleştireceği Boğaz manzaralı lüks apartman dairelerinde ise metrekare satış fiyatları ise 5 bin dolardan başlayacak.

Gaziosmanpaşa'da 2 bin 500 konutluk Venedik projesi

Bayraktar Holding- Gülsoy İnşaat

Bayraktar Holding ve Gülsoy İnşaat  ortaklığı bu sene 200 milyon euro yatırımla Kurtköy'deki Viaport'u Venedik konseptiyle Gaziosmanpaşa'ya taşıyor. KİPTAşž'la gelir paylaşımı modeli ile yapılacak projede 2 bin 500 konut yer alacak. Viaport Yatırım ve Gayrimenkul Genel Koordinatörü Tayfun Döşkaya, 'Bölgede birbirini tekrar eden çok sayıda proje var. Diğer projelerden ayrılabilmesi için temalı bir proje olmasını istedik. Venedik hem ticaret hem alışveriş hem de yerleşim açısından Avrupa'da merkez durumundaymış. Bizim projemiz de ofisi, AVM'si, konutlarıyla Venedik'le bir benzerlik taşıyacak. Proje kanalları köprüleri ve mimari özellikleriyle Venedik'i anımsatacak' diye konuştu. Projenin 2014 yılında teslim edilmesi hedefleniyor. Döşkaya projenin 25, 35, 40, 45 ve 55 metrekare yüksekliklerinde toplam 5 bloktan oluşacağını açıkladı. 1+1 ile 4+1 arasında değişen daire tiplerinin yer alacağı projedeki metrekare fiyatlarının ise ortalama 2 bin 600 dolar olacağını kaydeden Döşkaya, projedeki 60 metrekarelik en küçük dairenin fiyatı 159 bin TL'den başlayacağını söyledi. Projedeki en büyük daire ise 220 metrekarelik 4+1 daireler olacak. En ucuz 4+1 dairenin fiyatı ise 572 bin dolardan başlayacak.

Gizlibahçe'ye iki yeni Adres

Dumankaya

Dumankaya İnşaat, 2012'de Adres projelerine Adres Natura ve Adres Su'yu da ekleyecek. Grubun Tuzla-Aydınlı bölgesinde geliştirdiği Adres projelerinin yenileri Gizlibahçe bölgesinde yükselecek. Dumankaya Natura projesi 22 dönüm arazi üzerinde toplam 326 daireden oluşuyor. Projede 45 metrekare büyüklüğünde stüdyo, 50 - 72 metrekare arasında 1+1, 73 - 150 metrekare arasında 2+1, 140 - 169 metrekare arasında 3+1, 176 - 192 metrekare arasında 4+1 ve 207 - 213 metrekare arasında 4+1 dubleks daireler yer alıyor. Adres Natura'da 1+1 daireler 75 bin TL, 2+1 daireler 109 bin TL, 3+1 daireler ise 196 bin TL'den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. İçinde yansıma havuzlarının yer alacağı Adres Natura'da daireler, balkonlar, kat bahçeleri ve geniş teraslar bulunacak. Yine Gizlibahçe'de hayata geçirilecek Adres Su ise üç blokta 194 adet daireden oluşuyor. Projede stüdyodan 3+1'e kadar farklı daire seçenekleri sunuluyor. Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ali Dumankaya,çok yakında TOKİ'nin hayata geçireceği 5 bin konutluk 'Kentsel Dönüşüm Projesi'nin bulunduğu Gizli Bahçe'nin her geçen gün değerlendiğini sözlerine ekledi.

Sabah Emlak/Dilek Taş