2017'den sonra sertifikası olmayanlar inşaatlarda çalışamayacak!

2017'den sonra sertifikası olmayanlar inşaatlarda çalışamayacak! 2017'den sonra sertifikası olmayanlar inşaatlarda çalışamayacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "2017'den sonra sertifikası olmayan hiç kimse inşaatta çalışamaz hale gelecek. Hem iş güvenliği açışından hem de yapılan işin kalitesi açısından gerekiyor" dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, "2017'den sonra sertifikası olmayan hiç kimse inşaatta çalışamaz hale gelecek. Hem iş güvenliği açışından hem de yapılan işin kalitesi açısından gerekiyor" dedi. 

Bir dizi inceleme ve programlara katılmak üzere Konya'ya gelen Güllüce, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir restoranın girişinde gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. 


İş Güvenli Paketi ile ilgili değerlendirmesi sorulan Güllüce, kazaların olmaması için teknik çalışmaların yapıldığını söyledi. Güllüce, ülke geliştikçe hukuk ve mevzuatta da değişiklik ihtiyacının doğduğunu vurgulayarak. "2017'den sonra sertifikası olmayan insan, çalıştırılmayacak. Mutlaka bir kurs almış, bir eğitimden geçmiş, iş güvenliği eğitimi almış, meslek yeterliliği olma sertifikası almış olacak. 2017 yılına kadarda yüzbinleree insanın eğitimi yaptırılacak" dedi. 

Çalışanların, hem iş güvenliği açısından hem yaptığı işin kalitesi bakımından vasıflarını geliştirecek çalışmaları daha da hızlandırdıklarını dile getiren Güllüce, şunları kaydetti: "Başlanmıştı zaten. Bunu daha hızlandırıyoruz. 2017'den sonra sertifikası olmayan hiç kimse inşaatta çalışamaz hale gelecek. Hem iş güvenliği açışından hem de yapılan işin kalitesi açısından gerekiyor. İnşaat sektöründe dünyanın birincisi olma iddiamız var. Birinci olmanın yolu vasıflı işçi, vasıflı elemandır. Ona da gayret ediyoruz." Bir gazetecinin, CHP  İzmir  Milletvekili Aytun Çıray'ın gündeme getirdiği Tahtalı Barajı'ndaki kaçak yapılaşma iddialarına ilişkin sorusu üzerine Bakan Güllüce, Milletvekili Çıray'ın bu konu ile ilgili adres şaşırdığını, konunun muhatabının İzmir Büyükşehir Belediyesi ve su idaresi olduğunu söyledi. 

Bakan Güllüce, şöyle devam etti: "Onu İzmir Büyükşehir Belediyesine ve İzmir Su İdaresine sonnası lazım. 

Orada bir adres kanşıklığı var. Derhal, Ankara'dan gelip İzmir Büyükşehir Belediye Başkanına; 'bak ben basında bunu söyledim. Meclis'te bunu söyledim. Sen yanlış yapmışsın. Ruhsat vermişsin. Buraları çalıştınyorsun. Büyükşehir Belediyesinin ve İzmir Su İdaresi'nin görevidir. Bunu niye yapıyorsun?' diye sorması lazım. Bizim Bakanlığımızla ilgili bir konu değil. Sayın vekilimize teşekkür ediyoruz; İzmir Büyükşehir Belediyesinin yapması gerektiği halde yapmadığı bu şeyi açıkladığı için. Hemen derhal gidip İzmir Büyükşehir Belediyesine ve İzmir Su İdaresine, bu bizim için söylediği sözleri, adresi karıştırdığı şeyi düzeltip o şahıslara, o kurumlara bu bahsettiği tehlikeyi anlatması ve düzeltmesi lazım. 

Bizimle bir bağlantısı yok." 


AA