2018 Kasım'da kiraya yüzde kaç zam yapılacak?

2018 Kasım'da kiraya yüzde kaç zam yapılacak?

Gayrimenkul kira sözleşmesi Kasım ayında yenilenen kiracıları zam bekliyor. Peki, 2018 Kasım'da kiraya yüzde kaç zam yapılacak?


Konut ve işyeri gibi gayrimenkullerin kiralanması halinde taraflar arasında imzalanan kira sözleşmesi, dönem sonunde yenileniyor. Sözleşmesi yenilenen kiracılara, senelik zam yapıyor. Kiracılar bir sonraki senenin aynı ayına kadar zamlı kira bedelini ödüyor.

Kirada yüzde kaç zam yapılması gerektiği Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kanunen, tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla geçerli oluyor. 

Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanıyor. Taraflarca bu konuda bir anlaşma yapılmamışsa, kira bedeli, bir önceki kira yılının üretici fiyat endeksindeki artış oranını geçmemek koşuluyla hâkim tarafından, kiralananın durumu göz önüne alınarak hakkaniyete göre belirleniyor.

2019'da TÜFE'ye bağlanacak

20 Eylül'de kira hesaplamasında yeni düzenleme yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığınca hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı (2019-2021) kapsamında kira zammı hesaplamasında kullanılan enflasyon oranı değiştirildi.  Yeni Ekonomi Programı'nda kira zammı hesaplamasının değişeceğine ilişkin hüküm şu şekilde yer aldı:

"Kira artış oranına dair üst sınır, döviz kuru veya emtia fiyatlarındaki gelişmelere duyarlılığı yüksek olan üretici fiyatları yerine tüketici fiyatlarına göre belirlenecektir."

Yukarıdaki düzenlemede de görüldüğü üzere kira artış oranına dair üst sınır tüketici fiyat endeksi (TÜFE) oranları oldu. Ancak, bu uygulama 2019 yılı itibari ile geçerli olacak.

2018 Kasım'da kiraya yüzde kaç zam yapılacak?

Türkiye İstatistik Kurumu üretici fiyat endeksi oranlarını bugün açıkladı. Açıklanan verilere göre yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 0,91, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 40,22, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 45,01 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 23,73 artış gösterdi.

Buna göre, 2018 Kasım'da kiraya yüzde 23,73 oranında zam yapılacak. Kira artışı hesaplama örneği şu şekilde;

Mevcut kira bedeli: 1.000 lira
Zam oranı: yüzde 23,73
Zam bedeli: 237,3 lira
Zamlı kira bedeli: 1.237,3 lira


2018 Kasım ayı kira artış oranları belli oldu!


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com