Çukurova Balkon

2018'in ikinci yarısı konut sektörüne yeni fırsatlar sunacak!

2018'in ikinci yarısı konut sektörüne yeni fırsatlar sunacak! 2018'in ikinci yarısı konut sektörüne yeni fırsatlar sunacak!

Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, hükümet ve kurumlarca yapılan teşvikler ile kentsel dönüşüm projelerinin hem Türk hem yabancı yatırımcılar için yılın ikinci yarısında yeni fırsatlar sunmaya devam edeceğine dikkat çekiyor...


Kartal’ın hemen teslim en cazip sitesinde! 364.000 TL’ye ev sahibi olun!


Ekonominin lokomotifi olan konut sektörünün belirsizliklerin sonlandığı, siyasi ortamın yeni düzeninin oluşmaya başladığı dönemle birlikte olumlu tabloya yeniden kavuşması bekleniyor. 

Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, emlak sektörünün en güvenli yatırım aracı olarak değer gördüğünü ifade ederek, hükümet ve kurumlarca yapılan teşvikler ile kentsel dönüşüm projelerinin hem Türk hem yabancı yatırımcılar için yılın ikinci yarısında yeni fırsatlar sunmaya devam edeceğine dikkat çekiyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Mayıs ayı konut satış raporuna göre; Türkiye genelinde konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 oranında artarak 119 bin 655 oldu. Konut satışlarında, İstanbul 20.061 konut satışı ve yüzde 16,8 ile en yüksek paya sahip oldu. 

Yabancılara 2018 yılı Mayıs ayında 2415 konut satışı gerçekleşti

Türk inşaat sektöründeki hareketlilik, yabancı yatırımcıların da Türkiye gayrimenkul piyasasına ilgisinin devam etmesini sağlıyor. TUİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 36,1 artarak 2415 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Mayıs 2018’de ilk sırayı 854 konut satışı ile İstanbul aldı. 

24 Haziran 2018 seçim sonuçlarına istinaden değerlendirmesini paylaşan Yıldırım Yapı Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Yıldırım, “Siyasi güven ve istikrarın sağlanmasıyla 2018 yılının ikinci yarısında konut sektöründe beklentinin üzerine çıkacağını ön görüyoruz. Hükümetimizin sektörü canlandırmak için yaptığı teşvikler, bankaların kredi faiz oranlarını düşürmesi gibi avantajlar sayesinde canlanan konut sektörü, seçim sonrası belirsizliğin sona ermesi, güven ve istikrar ortamının yeniden oluşması ile ivmelenmesini artırarak sürdürecektir” şeklinde konuştu. Osman Yıldırım sözlerine, “Sektördeki son satış rakamları, yaşadığımız olumsuzluklara rağmen konut piyasasının canlılığını kaybetmediğini gösteriyor. Bu durumun uzun bir süre devam edeceğini düşünüyoruz. Şehirlerimizdeki konut stokunun yenilenmesi ihtiyacı kentsel dönüşümle yeni fırsatlar yaratırken; nüfusun genç olması ve hükümetin konut piyasasını canlı tutma isteği bu durumu tetikleyecektir. Ancak bizce sektörümüz için en önemli etken, barınma ihtiyacının yanında, konut satın alımının vatandaşlarca en güvenli yatırım aracı olarak görülmesi” diyerek devam etti. 

En güvenli yatırım gayrimenkul 

Vatandaşlar daha modern yapılarda yaşamak ve gelecek için gayrimenkul yatırımına yöneliyorlar. Türkiye genelinde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmaları, yeni ve güvenli konutlarda yaşamak isteyenler için cazip bir seçenek sunuyor.