2020-2024 yıllarında inşası planlanan demiryolu hatları mecliste!

2020-2024 yıllarında inşası planlanan demiryolu hatları mecliste! 2020-2024 yıllarında inşası planlanan demiryolu hatları mecliste!

Demiryolu projeleri ve 2020-2024 yıllarında inşası planlanan demiryolu hatları meclis gündemine taşındı. CHP'li Gök, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...


CHP  Ankara  Milletvekili Levent Gök, Demiryolu projelerine ve 2020-2024 yıllarında inşası planlanan demiryolu hatlarına ilişkin soru önergesi hazırladı. Gök, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Gök, ''Doğu Karadeniz bölgesinde yaşayan yurttaşlarımız Samsun-Sarp arasına bşr demiryolu hattı inşa edilmesini talep etmektedirler. Özellikle bölgedeki esnaf ve sanatkarlar Doğu Karadeniz'in kalkınmasının bu hattın inşasına bağlı olduğunu ifade etmekte, Çin'e uzanacak bir hat haline getirilmesiyle ülke ekonomisine büyük katkı sağlanacağının altını çizmektedirler'' diye konuştu.

Gök, şu açıklamalarda bulundu: ''Ülkemizde demiryolu hattı eksikliğinin ağır bir şekilde hissedildiği bir diğer bölge ise Batı Akdeniz'dir. Türkiye turizminin kalbinin arttığı bir bölge olan Batı Akdeniz'in demiryolu hattıyla iç kesimlere bağlanması bölgeyi lojistik açıdan güçlendirecek, kıyı hattını boydan boya geçecek bir hat ise turizm potansiyelini yukarıya taşıyacaktır'' dedi.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün soruları:
1- İnşaası için gereken hazırlıkların tamamlanmasına rağmen yapımına başlanmamış demiryolu hattı projesi sayısı ve bu hatların güzergahlarını açıklar mısınız?

2- Proje hazırlıkları devam eden demiryolu hattı sayısını ve bu hatların güzergahlarını açıklar mısınız?

3- İnşası devam eden demiryolu hattı sayısını ve bu hatların güzergahlarını açıklar mısınız?

4- 202, 2021, 2022, 2023 ve 2024 yıllarında inşa edilmesi planlanan demiryolu hatlarının uzunluğu kaç kilometredir?

5- 202, 2021, 2022, 2023 ve 2024 yıllarında inşa edilecek demiryolu hatları için öngörülen yatırım miktarını açıklar mısınız?

6- Doğu Karadeniz ve Batı Akdeniz'deki demiryolu hattı eksiklerinin giderilmesi için yürütülen çalışmaları açıklar mısınız?