2020 kamu konutları kira zammı ne kadar?

2020 kamu konutları kira zammı ne kadar?

Kamu konutlarında oturan kimselerin 2020 yılında ödeyeceği kira bedeli açıklandı. Peki, 2020 kamu konutları kira zammı ne kadar? 


Kamu konutları, bir çalışma yerinde görevlilere, işçilere parasız ya da az bir kira karşılığında verilen konutlar oluyor. Kamu konutlarında yaşayan memurların ödediği aylık kira bedelleri her yıl yeniden açıklanıyor. 2020 yılı lojman kira bedeli her yıl Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında açıklanıyor.

2020 yılında uygulanacak lojman kira bedelleri 397 nolu Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında açıklandı. Peki, 2020 kamu konutları kira zammı ne kadar? 2020 kamu konutları kirası ne kadar oldu?

Geçtiğimiz sene yurt içinde bulunan konutlardan aylık her bir metrekare için; kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda aylık her bir metrekare için 2,69 TL kalorifersiz konutlarda her bir metrekare için 4,21 TL, kaloriferli konutlarda her bir metrekare için 5,53 TL olarak tahsil edildi.

2019'da yurt içinde bulunan konutlardan aylık her bir metrekare için;

a) Kerpiç, ahşap, bağdadi ve benzeri konutlarda 2,69 TL/metrekare,
b) Kalorifersiz konutlarda 4,21 TL/metrekare,
c) Kaloriferli konutlarda 5,53TL/metrekare oldu.

Kira bedeline yapılacak ilaveler

Kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için kaloriferci, kapıcı ya da her ikisinin de kurum ve kuruluşlarca karşılandığı konutlardan 0,65 TL/metrekare ilave kira bedeli alınır.

Elektrik ve su bedellerinin kurum ve kuruluşlarca yapılan gerçek giderler dikkate alınarak kullanıcılarından tahsil edilmesi esastır. Bununla birlikte, sayaçların ayrılmasının mümkün olmaması nedeniyle elektrik, su ya da her ikisinin hizmet binası veya fabrika tesislerinden karşılandığı konutlardan 3 üncü maddede belirlenen kira bedellerine ek olarak, aylık her bir metrekare için;

a) Elektrik sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,23 TL/metrekare,

b) Su sayacının ayrılmasının mümkün olmaması halinde 1,06 TL/metrekare,

c) Elektrik ve su sayacının her ikisinin de ayrılmasının mümkün olmaması halinde 2,29 TL/metrekare,

ç) Konutlarda kullanılan su, şehir şebekesi dışında kuyu, artezyen, kaynak suyu ve benzeri su kaynaklarından karşılanıyor olması halinde 0,57 TL/metrekare ilave kira bedeli alınır.

2020 yılı lojman kiraları belli oldu!

Lojman kiralarına yüzde 14 zam!