05 / 07 / 2022

2020’lerin Başkent’i yatay büyüyecek!

2020’lerin Başkent’i yatay büyüyecek!

Ankara'da gayrimenkul sektörüne yön veren uzmanlar, Başkent’in 2020’li yıllarda kent büyümesini yatay sürdüreceği söylüyorlar. Ankara'da gayrimenkul sektörüne yön veren uzmanlar, Başkent’in 2020’li yıllarda kent büyümesini yatay sürdüreceği söylüyorlar. 

 

Sanayi ve teknoloji yatırımları ile her geçen gün büyüyen Başkent’te, dikey blokların çoğaldığı merkezlerdeki yoğunluk, trafik ve altyapı sorunları Ankaralılar’ı ferah alan arayışına, şehri ise yatay yapılaşmaya yöneltiyor. EKN Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Eken konu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

 

EKN Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Eken şunları söyledi;  “Ankara özellikle son 5 yıldır kentin bazı noktalarında, Çukurambar, Oran, İncek, Anadolu Bulvarı gibi dikey bloklarla silüetin değiştiği bir şehir oldu. Ancak, bu lokasyonlardaki yoğunluk, trafik keşmekeşi, alt yapı sorunları aslında bu mimarinin şehrin dokusu ile örtüşmediğini gösterdi. Hükümet programında olan yatay şehirleşmeyi belki de en fazla bekleyen il bu nedenle  Ankara  oldu. Çünkü burada coğrafi sınır yok. Ana ulaşım bağları ile her nokta rahatlıkla bağlanarak ana merkezlere ulaşım mesafesi en azından zaman açısından kısalabiliyor. Kısa süre öncesine kadar çok uzak nokta olarak görülen Eskişehir yolundaki Temelli bile hızla değer kazanıyor. Şu an 1239 kilometrekare olan kent merkezi yüzölçümünün 2020’li yıllarda 2000’lere ulaşacağını düşünüyorum. Çünkü Ankaralı diğer büyükşehirlere göre konforundan vazgeçmek istemiyor. Yatay mimaride büyük dairelerim olsun, ana noktalara uzak olsa da trafik sorunu yaşamayım istiyor.”